یکشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۰۹ ۵۰
طبقه بندی: اخبار داخلی
چچ
رونمایی از سامانه کیهان (رصد آنلاین از رصدخانه خیام مرکز ماهدشت)

رونمایی از سامانه کیهان (رصد آنلاین از رصدخانه خیام مرکز ماهدشت)

پس از یک ماه از دستور وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات جناب آقای دکتر عیسی زارع پور مبنی بر ارائه خدمات رصدخانه خیام بر بستر وب، سامانه کیهان در روز پنج شنبه 14 بهمن ماه مقارن با روز فناوری فضایی رونمایی شد.

سازمان فضایی ایران در راستای وظایف قانونی خود در حوزه نجوم و شناخت جهانی هستی، فعالیت هایی را در بخشی هایی از حوزه های نجوم مانند نجوم رصدی، پایش اجرام فضایی، ترویج علوم فضایی و توانمندسازی منجمان جوان و علاقمندان دنبال می کند. رصدخانه خیام سازمان فضایی ایران به عنوان یکی از رصدخانه های فعال در کشور در راستای عمل به وظایف مذکور در ابتدای دهه 1390 راه اندازی شد و در مدت فعالیت، خدماتی در زمینه های نجوم رصدی، تأمین داده پروژه های دانشجویی و ترویج عمومی دانش نجوم به جامعه کاربران ارائه داده است. رصدخانه خیام در سال 1400، به منظور توسعه فعالیت ها و خدمات و با تکیه بر توان داخلی شرکت های بومی به روزرسانی گردید و اینک با ایجاد سامانه کیهان همزمان با سال جهانی علوم‌پایه برای توسعه پایدار، خدمات قابل ارائه این رصدخانه بر بستر اینترنت در دسترس هستند.
این سامانه در روز پنج شنبه مورخ 14 بهمن ماه 1400 به مناسبت روز فناوری فضایی و با حضور عیسی زارع‌پور؛ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، حسن سالاریه؛ معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران و جمعی از مسئولان حوزه فضایی کشور رونمایی شد.این سامانه، امکان دسترسی عموم شهروندان به امکانات سازمان فضایی ایران در حوزه نجوم را تا پایان سال‌جاری فراهم می کند. ایجاد سامانه کیهان، گامی است در راستای توسعه عدالت علمی و دسترسی آزاد به امکانات دولتی. از طریق این سامانه، عموم مردم و علاقمندان قادر خواهند بود از هر نقطه از ایران به رصد پدیده های نجومی بپردازند و داده های نجومی قابل دریافت در رصدخانه خیام را اخذ نمایند. سامانه کیهان فرصتی برای مروجان علم ایجاد می کند تا با نمایش عمومی تصاویر اجرام سماوی از طریق رصد آنلاین از رصدخانه خیام، زیبایی های آسمان را با مخاطبان به اشتراک بگذارند.

کاربر از طریق ورود به این سامانه به نشانی keyhan.isa.ir، با ارسال درخواست رصدی خود بر اساس تجهیزات و زمان های در دسترس رصدخانه خیام، می تواند در زمان مشخص شده، همزمان با رصد آسمان، فرآیند علمی رصد و داده گیری را مشاهده نماید و با اپراتور رصدخانه به تبادل نظر در خصوص فرآیند رصد بپردازد. درنهایت پس از پایان رصد، داده های مورد نظر از طریق این سامانه توسط کاربر قابل دریافت خواهد بود.با توجه به وجود رصدخانه‌هایی در کلاس مشابه با رصدخانه خیام، این سامانه می‌تواند مورد استفاده سایر رصدخانه‌ها قرار گرفته و توسط ایشان توسعه داده شود.


آدرس کوتاه شده: