دوشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ ۰۹:۲۴ ۴۴
طبقه بندی: تازه ها
چچ
برخورد شهاب سنگ با تلسکوپ جیمز وب

برخورد شهاب سنگ با تلسکوپ جیمز وب

یک قطعه سنگ کوچک به آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب برخورد کرده است. آسیب وارد شده توسط ریزشهاب سنگ تأثیر قابل توجهی در داده های رصدی ایجاد می کند اما انتظار نمی رود که عملکرد کلی ماموریت را محدود کند.

یک قطعه سنگ کوچک به آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب برخورد کرده است. به نظر می رسد این حادثه بین 2 تا 4 خردادماه رخ داده است.
تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که بخشی از آینه تلسکوپ به نام C3 یعنی یکی از 18 قطعه بریلیوم-طلا که آینه اولیه وب به عرض 6.5 متر را تشکیل می دهد مورد برخورد قرار گرفته است.سرعت حرکت اشیاء در فضا در حدی است که حتی کوچکترین ذرات نیز می توانند انرژی زیادی را در هنگام برخورد، به جسم دیگر وارد کنند. وب در حال حاضر پنج مرتبه ضربه خورده است که این رویداد مهم ترین آنها می باشد.از آنجا که فضای بیکران آسمان آکنده از چنین اجرام و سنگ های گوناگون و سرگردان است، همواره احتمال وقوع چنین برخورد هایی به تلسکوپ ها و یا ماهواره های موجود در مدار وجود دارد. لذا برنامه ریزی و اقدام برای رصد و پایش این اجرام در راستای پیشگیری و حفاظت از تجهیزات موجود در عمق آسمان امری ضروری و اجتناب ناپذیر به نظر می رسد که نیازمند تصمیمات متخصصین این حوزه است.
تلسکوپ وب دارای طراحی باز است. آینه های آن توسط نوعی فضای استوانه ای شکل که در تلسکوپ های فضایی دیگری مانند هابل دیده می شود محافظت نمی شود. در عوض، آینه‌های آن پشت یک سپر خورشیدی غول‌پیکر قرار گرفته اند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا دمای پایدار و سرد مورد نیاز برای دریافت امواج فروسرخ را حفظ کنند. مهندسان موقعیت آینه آسیب‌دیده را تنظیم می‌کنند تا بخشی از اعوجاج ایجاد‌شده را از بین ببرند، اما نمی‌توانند همه آن را حذف کنند.
وب در حال حاضر در حال جمع آوری مشاهدات کیهانی از فواصل دور و نزدیک است. اخترشناسان قرار است اولین تصاویر این تلسکوپ از کیهان را در تاریخ 21 تیر ماه سال جاری منتشر کنند.
در درازمدت، دانشمندان قصد دارند از وب برای دیدن اولین ستارگانی که جهان را بیش از 13.5 میلیارد سال پیش روشن کرده اند، استفاده کنند. آنها همچنین از این تلسکوپ بزرگ برای کاوش در جو سیارات دور استفاده خواهند کرد تا ببینند آیا آن سیارات ممکن است قابل سکونت باشند یا خیر.


آدرس کوتاه شده: