دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۱۵ ۱۳۰
طبقه بندی: تازه ها
چچ
آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش هفتم)

آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش هفتم)

مرکز ژئودزی فضایی ( CGS)، در سال 1983 تاسیس شد. این مکان توسط شرکت پرواز فضایی ایتالیا (Telespazio) مدیریت می شود.

در جنوب ایتالیا، یک مرکز تحقیقاتی متعلق به آژانس فضایی ایتالیا (ASI) دور از شهرها و جاده های شلوغ واقع شده است. مرکز ژئودزی فضایی، در سال 1983 تاسیس شد. این مکان توسط شرکت پرواز فضایی ایتالیا (Telespazio) مدیریت می شود. این مرکز اکنون میزبان بیش از 100 کارمند است.
در ابتدا مرکز ژئودزی فضایی فقط بر روی مشاهدات زمین و ژئودزی متمرکز بود، اما در طول سالها، فعالیت های تحقیقاتی و خدمات عملیاتی بیشتری برای مجموعه ناوبری، اختر سنجی، نجوم رادیویی و زمین شناسی گسترش یافته است. این مرکز اکنون یکی از اصلی ترین مراکز تحقیقاتی در ایتالیا است که به آن مرکز فضایی ماترا نیز می گویند. همچنین این مکان یک زیرساخت مهم برای کنترل مأموریت های فضایی، لیزر و سنجش از دور است و به عنوان پایگاه اصلی سیستم
COSMO-SkyMed، اولین ماهواره راداری فضایی رصد زمین به منظور استفاده های غیرنظامی و نظامی عمل می کند. این مرکز میزبان رادیو تلسکوپ های متعدد و یک تلسکوپ نوری نیز است.فعالیتهای این مرکز برای درک تکتونیک حوزه مدیترانه و پارامترهای ژئوفیزیکی و ژئودینامیکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این، برای فعالیت های دیگری مانند ناوبری فضا، اخترسنجی، نجوم رادیویی، ارتباطات از راه دور و فیزیک بنیادی استفاده می شود. در زمینه انجمن بین المللی ژئودزی، این مرکز عضو سرویس بین المللی لیزر(ILRS)، سرویس بین المللی (VLBI) و سرویس بین المللی نیروی گرانش (IGFS) نیز می باشد که هم به عنوان ایستگاه مشاهده و هم به عنوان مرکز تجزیه و تحلیل داده ها فعالیت دارد. از سال 2004، مرکز وظیفه دارد به صورت هفتگی و روزانه مجموعه ای از پارامترهای ژئودزیک جهانی را که از طریق ترکیب دقیق چندین روش مستقل که از آزمایشگاه های سراسر جهان تعیین می شوند، تولید کند.پروژه COSMO-SkyMed، مجموعه ای از چهار ماهواره رصد زمین با رادار باند X ، ساخته شده توسط آژانس فضایی ایتالیا و وزارت دفاع است که این مرکز، بخش زمینی و غیرنظامی این سیستم را مدیریت می کند. COSMO-SkyMed یکی از نوآورانه ترین برنامه ها در زمینه رصد زمین است و اولین برنامه فضایی است که برای کاربردهای دوگانه، غیرنظامی و نظامی طراحی شده است. این سیستم که توسط آژانس فضایی ایتالیا و وزارت دفاع طراحی شده است، بزرگترین سرمایه گذاری ایتالیا در بخش رصد زمین است و کاملاً توسط شرکت های داخلی ایتالیا ساخته شده است. از سال 2003 ، مرکز ژئودزی فضایی با دانشکده مهندسی اطلاعات دانشگاه پادوا در زمینه مخابرات کوانتومی فضای آزاد همکاری می کند و چندین سند ایجاد کرده است که در مجلات بین المللی منتشر شده است.

این مرکز همچنین مسئول فعالیت های نظارت بر پسماند های فضایی است. زباله های فضایی یک خطر واقعی برای ماهواره ها و مهمتر از همه، ایستگاه فضایی بین المللی است که در مدار قرار دارند.آدرس کوتاه شده: