چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۱۵ ۶۲
طبقه بندی: تازه ها
چچ
خورشید گرفتگی کلی در تاریخ 13 آذرماه

خورشید گرفتگی کلی در تاریخ 13 آذرماه

روز شنبه 13 آذر، ماه از مقابل خورشید عبور خواهد کرد و خورشید گرفتگی کلی که از قطب جنوب قابل رویت است به وقوع خواهد پیوست. این خورشید گرفتگی از ایران قابل مشاهده نیست.

شنبه 13 آذر ماه 1400 مصادف با 4 دسامبر 2021، خورشید گرفتگی کلی رخ خواهد داد. به وقت محلی ایران این پدیده ساعت 08:59 آغاز و 13:06 پایان می یابد. ماه از مقابل خورشید می گذرد و خورشید گرفتگی کلی را که از قطب جنوب قابل مشاهده است ایجاد می کند.
این رویداد در هیچ نقطه ای از ایران قابل رویت نخواهد بود. خورشید گرفتگی جزئی در کشورهایی از جمله: آفریقای جنوبی 11 درصد، آرژانتین 20 درصد، شیلی 13 درصد، نیوزلند 46 درصد، استرالیا 43 درصد، قابل رویت است.
پدیده خورشید گرفتگی زمانی رخ می دهد که خورشید، ماه و زمین در یک خط مستقیم قرار گیرند، به طوری که ماه از بین زمین و خورشید عبور کند و نور آن را مسدود کند.
اگر ماه دقیقاً در همان صفحه ای که زمین به دور خورشید می چرخد به دور زمین می چرخید، هر ماه در هنگام ماه نو از مقابل خورشید عبور می کرد. اما در حقیقت مدار ماه به اندازه 5 درجه نسبت به مدار زمین به دور خورشید یا دایره البروج اختلاف دارد. این بدان معنی است که ترازی که بین ماه و خورشید در ماه جدید وجود دارد معمولاً دقیق نیست. به طور معمول، ماه با فاصله چند درجه از کنار خورشید عبور می کند.این تصویر، صفحه مدار زمین به دور خورشید را نشان می دهد. ماه در حالی که دور زمین می چرخد، هر ماه دو بار از صفحه زمین-خورشید می گذرد (در نقاطی در سمت چپ و راست که به عنوان گره نام گذاری شده اند). خورشید گرفتگی تنها زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از این گره ها با ماه نو منطبق باشد و این تقریباً هر شش ماه یک بار اتفاق می افتد.
زمانی که خورشید گرفتگی رخ می دهد، این پدیده از کل جهان قابل مشاهده نیست. ماه بسیار کوچکتر از زمین است و سایه ای که بر روی زمین می اندازد هرگز بیش از چند صد کیلومتر نیست. همانطور که ماه در امتداد مدار خود حرکت می کند سایه آن، زمین را فرا می گیرد معمولاً از غرب به شرق با سرعتی که بین 1000 تا 5000 مایل در ساعت متغیر است حرکت می کند.
اگر رصد خورشید با تجهیزات مناسب انجام نشود می تواند بسیار خطرناک باشد. خورشید درخشان ترین جرم در آسمان است و نگاه مستقیم به آن در عرض چند ثانیه باعث آسیب دائمی به چشم می شود. مشاهده آن از طریق هر ابزار نوری حتی یک دوربین شکاری یا تلسکوپ می تواند باعث کوری فوری و دائمی شود.
بنابراین برای رصد این جرم درخشان باید از فیلترهای مخصوصی که برای این منظور طراحی و ساخته شده اند، استفاده کرد. این فیلترها شامل فیلترهای آلومینیوم یا فیلترهای پلیمری هستند که برای مشاهده مستقیم خورشید مناسبند. علاوه بر نور مرئی، خورشید مقادیر زیادی از اشعه فرا بنفش و اشعه فروسرخ را نیز تولید می کند که دیده نمی شود اما می تواند به چشم شما آسیب برساند.
در روز شنبه طلوع خورشید 06:57 و غروب آن 16:53 خواهد بود. همچنین طلوع ماه ساعت 06:50 و غروب آن نیز 16:55 است. در این موقعیت فاز ماه صفر درصد و سن آن 30 روز خواهد بود.


آدرس کوتاه شده: