شنبه, ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ۱۲:۰۱ ۳۴
طبقه بندی: تازه ها
چچ
2 آذر؛ ولادت محمدرضا صیاد

2 آذر؛ ولادت محمدرضا صیاد

محمدرضا صیاد متولد 2 آذرماه 1327، پژوهشگر حوزه گاهشماری در ایران است. از جمله خدمات ارزشمند علمی و فرهنگی ایشان می توان به کتاب تطبیق تقاویم، رویت هلال ماه طی سال های 1415 تا 1418 و کتاب تقویم تطبیقی 10 ساله اشاره نمود.

محمدرضا صیاد 2 آذر 1327 در تهران متولد شد. در ماه خرداد 1347 دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان حاج قوام شیراز دریافت کرد و در اوایل ماه مهر 1350 در رشته‌ی ریاضی محض در دانشکده‌ی علوم دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد. در سال 1351 به پژوهش در زمینه‌ی دانش گاه‌شماری علاقه‌مند گردید.
در آبان ماه 1355 موفق به دریافت دانشنامه‌ی دوره‌ی کارشناسی ریاضی و علوم رایانه از دانشگاه تهران شد و در سال 1356 با تاسیس مرکز تقویم دانشگاه تهران، همکاری خود را با دکتر محمد‌قلی جوانشیر خوئی و دکتر ایرج ملک‌پور در مرکز مذکور شروع کرد. در همین سال با اجرای طرح پژوهشی « بررسی تقویم شمسی و قمری » با استفاده از اعتبارات شورای پژوهش‌های علمی دانشگاه تهران، همکاری خود را با اساتید مذکور در همان طرح آغاز کردو به پژوهش در زمینه‌ی رویت هلال ماه پرداخت.
در سال 1359 از خدمت در دانشگاه تهران استعفا کرد و بعد از آن بیشتر وقتش را در منزل به مطالعه و انجام کارهای پژوهشی و نگارش مقالات در زمینه‌ی ابداع روش‌ها برای استخراج تقویم و همچنین در طرح پژوهشی مذکور صرف کرد.
در دی ماه 1361 با عنوان کارشناس در بخش پژوهشی فیزیک خورشیدی و ستاره‌شناسی موسسه‌ی ژئوفیزیک به استخدام مجدد دانشگاه تهران درآمد و به مدت 11 سال در زمینه‌ی نجوم محاسباتی به پژوهش پرداخت و برنامه‌های رایانه‌ای فراوانی در زمینه‌ی مذکور برای مرکز تقویم موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران نوشت و خدمات رایانه‌ای لازم را نیز ارائه کرد.

سال 1372 بنا به درخواست خودش از بخش مذکور به بخش پژوهشی زلزله ‌شناسی موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران منتقل شد و با عنوان کارشناس، خدمت‌گذاری علمی‌اش را آغاز کرد و افزون بر انجام وظائف در بخش مذکور، تنها در حد ارائه‌ی خدمات رایانه‌ای لازم در زمینه‌ی استخراج اوقات شرعی با مرکز تقویم موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران نیز همکاری داشت.
طی سال‌های 1373 تا 1376 با دکتر محمد باقری و مهندس حسن طارمی‌ راد، در اجرای « طرح سراسری رویت هلال ماه‌های قمری برای ایران» شرکت کرد.
وی در تیرماه 1377 با سید محسن قاضی میرسعید و محمد زاهد آرام، گروه غیرحرفه‌ای رویت هلال ماه‌های قمری جوان را در ایران (UGCS) تاسیس کرد.
در سال 1382 با کمک، همکاری و مساعدت عده‌ای از همکارانش در موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران با تاسیس تماشاگه بخش پژوهشی زلزله شناسی شامل مجموعه‌ی اتاق‌های زمان، لرزه سنجی و لرزه نگاری اهتمام نمود.
2 آذر 1385 با همیاری عده‌ای از کارکنان مرکز نجوم و معاونت فرهنگی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) به تأسیس اولین تماشاگه تقویم در ایران شامل مجموعه‌ی اسناد سیر تحول گاه‌شماره در ایران از دوره‌ی هخامنشی تا زمان حاضر و کارگاه آموزشی استخراج تقویم، همت گماشت.

همچنین در سال 1390 با مساعدت مرکز تقویم موسسه‌ی ژئوفیززیک دانشگاه تهران به تاسیس بخش نگهداری از اسناد مرکز تقویم، اهتمام نمود.
در سال 1398 با همکاری کارکنان مرکز نجوم و معرفی علوم نوین آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) به نوگشایی تماشاگه گاه‌شماری در ایران، شامل: گاه‌شماری در ایران پیش از اسلام، گاه‌شماری در ایرانِ بعد از اسلام تا ظهور اسلام تا زمان حاضر و کارگاه آموزشی استخراج تقویم همت گماشت.
وی در دوره ها، کارگاه‌ها و کلاس‌های آزاد فراوانی به تدریس دست یافته‌های علمی‌اش پرداخته و سخنرانی‌های بسیاری در گردهمایی‌ها و نشست‌های علمی و فرهنگی داشته است.
بخشی از خدمات علمی و فرهنگی محمدرضا صیاد به شرح زیر است:

  • کتاب تطبیق تقاویم (با دکتر محمد قلی جوانشیر خویی و دکتر ایرج ملک پور)
  • کتاب تقویم تطبیقی 10 ساله (با دکتر ایرج ملک پور)
  • کتاب رویت هلال ماه طی سالهای 1418- 1415 هجری قمری، گزارش جامع طرح سراسری رویت هلال ماه های قمری برای ایران (با مهندس محمد باقری و مهندس حسن طارمی راد)

ایشان همچنین، مقالات متعدد، گزارشهای علمی متعدد، سخنرانی های متعدد، تدریس در دوره های آموزشی و تدریس در کارگاه های آموزشی بسیاری را در کارنامه عملکرد سالیان عمر گرانبار خود دارند.


آدرس کوتاه شده: