سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۰ ۲۲
طبقه بندی: تازه ها
چچ
بارش شهابی جباری

بارش شهابی جباری

اوج بارش شهابی جباری در ساعت 15 روز پنجشنبه 29 مهر با حدود 15 شهاب در ساعت اتفاق می‌افتد و لذا پنجشنبه‌ شب و بامداد جمعه موقعیت مناسبی برای رصد این پدیده نجومی است. رصد بارش شهابی به ابزار رصدی احتیاج ندارد و با چشم غیرمسلح قابل تماشا است.

اوج بارشی شهابی جباری در تاریخ پنجشنبه 29 مهر 1400 حدود ساعت 15 رخ می‌دهد. این بارش شهابی از 10 مهر تا 16 آبان ماه فعال است و در این بازه زمانی شانس رصد شهاب‌ها هنگامیکه مرکز بارش در بیشترین ارتفاع از افق قرار دارد، وجود خواهد داشت.
انتظار می‌رود در این بارش شهابی در اوج و در شرایط ایده آل رصدی تا حدود 15 شهاب در ساعت قابل رؤیت باشد البته این عدد با فرض آسمانی کاملاً تاریک و قرارگیری مرکز بارش بالای سر ناظر عنوان می‌شود و در عمل تعداد شهاب‌های قابل‌ رؤیت کاهش پیدا می‌کند. مرکز این بارش شهابی در صورت فلکی جبار قرار دارد. مرکز بارش شهابی در ساعت 21:36 طلوع می‌کند و 4:25 صبح به بیشترین ارتفاع از افق می‌رسد.
ماه در این زمان کامل است و در ساعت 18:08 طلوع می کند درنتیجه موجب روشن شدن زمینه آسمان و کاهش تعداد شهاب‌های قابل‌رؤیت می‌شود.
بارش شهابی زمانی اتفاق می‌افتد که کره زمین از میان گردوغبار به‌جامانده از دنباله‌دار یا سیارکی عبور می‌کند. هنگامی‌که این ذرات و غبار با اتمسفر زمین بخورد می‌کنند می‌سوزند و اثر آن‌ها به‌صورت شهاب در آسمان شب دیده می‌شود. تمامی ذراتی که در مدار وجود دارند تقریباً با سرعت و زاویه مشابهی وارد جو زمین می‌شوند اما از دید ناظر زمینی به نظر می‌رسد که شهاب‌ها از نقطه خاصی از فضا در آسمان پخش می‌شوند. منشأ بارش شهابی جباری از دنباله‌دار هالی است.آدرس کوتاه شده: