سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۲۴ ۱۴۱
طبقه بندی: اخبار داخلی
چچ
راه اندازی درگاه باشگاه رصدخانه های نجومی ایران (برنا)

راه اندازی درگاه باشگاه رصدخانه های نجومی ایران ( برنا)

بخش نجوم سازمان فضایی ایران اقدام به ایجاد درگاهی با عنوان باشگاه رصدخانه های نجومی ایران ( برنا) با هدف معرفی رصدخانه های فعال کشور و ارائه نحوه دسترسی به رصدخانه های مذکور نموده است.

هر روزه صدها و هزاران تلسکوپ و رصدخانه در جهان با اهداف، توانمندی ها و رسالت های گوناگون در حال کاوش در محیط بیکران ماورا زمین هستند و داده های بیشماری را تولید می کنند. باشگاه رصدخانه های نجومی ایران ( برنا) جایی است که رصدخانه های ایرانی می توانند داده های خود را در یک بستر هماهنگ به اشتراک بگذارند، به تبادل داده و علم بپردازند، گام های مشترک برای شناخت جهان هستی و اشتراک گذاری زیبایی های آن با عموم مردم بردارند و پژوهشگران، دانشجویان و دانش آموزان و تمام علاقمندان به نجوم به امکانات رصدخانه های کشور دسترسی داشته باشند.

با توجه به وجود بیش از 60 رصدخانه در کشور، ظرفیت های علمی و زیرساخت های مناسب رصدی این رصدخانه ها و همچنین عدم وجود بستری مناسب برای دسترسی مخاطبین به اطلاعات بسیاری از این رصدخانه ها، بخش نجوم سازمان فضایی ایران اقدام به ایجاد درگاهی با عنوان باشگاه رصدخانه های نجومی ایران ( برنا) با هدف معرفی رصدخانه های فعال کشور و ارائه نحوه دسترسی به رصدخانه های مذکور نموده است. برای مشاهده این درگاه، اینجا را کلیک کنید.

تاکنون اطلاعات 17 رصدخانه در همکاری با سازمان فضایی ایران از طریق درگاه برنا منتشر شده است و خدمات و فعالیت‌های این رصدخانه‌ها به صورت منسجم و یکپارچه در معرض دید و بهره‌برداری مخاطبان، پژوهشگران و منجمان ایرانی است.
از دستاوردهای ایجاد این باشگاه می توان به؛ ایجاد بستر همکاری مشترک و پایدار در جامعه نجوم ایران، افزایش بازده علمی فعالیت های نجومی، پاسخگویی به بخشی از نیاز فنی زنجیره صنعت و فناوری فضایی، توسعه قابلیت دسترسی به امکانات پیشرفته موجود در کشور به ویژه برای ساکنان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته، ایجاد بستر به اشتراک گذاری داده ها و تحقیقات و هم افزایی پژوهش ها، ارائه خدمات آموزشی به کاربران به صورت چند رسانه ای و انجام فعالیت های ترویجی با همکاری رصدخانه های عضو باشگاه اشاره نمود.
خدمات قابل ارائه توسط این باشگاه عبارتند از: ایجاد زیرساخت و بستر مناسب برای ارائه خدمات نجوم رصدی به پژوهشگران و دانشجویان، معلم ها و دانش آموزان، رصد هماهنگ از چند نقطه در قالب باشگاه، تعریف پروژه های تحقیقاتی مشترک در حوزه نجوم و اکتشافات فضایی با همکاری اعضای باشگاه، ارائه خدمات آموزشی و ترویجی به کاربران به صورت چندرسانه ای و مدیریت و آرشیو داده های رصدی.


آدرس کوتاه شده: