سه شنبه, ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ۱۰:۱۹ ۴۶
طبقه بندی: تازه ها
چچ
طوفان ژئومغناطیسی در راه است!

طوفان ژئومغناطیسی در راه است!

امروز سه شنبه 20 مهرماه 1400 طوفان مغناطیسی ناشی از فوران یک لکه خورشیدی بزرگ در سطح خورشید، بر روی زمین به وقوع خواهد پیوست. این طوفان نسبتا شدید و از کلاس G2 خواهد بود.

طبق پیش بینی ها در صبح روز سه شنبه 20 مهر 1400 یک پرتابه جرم تاجی به میدان مغناطیسی زمین برخورد نمود. این برخورد، پتانسیل ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی کلاس G2 را در ساعات آینده دارد. طوفان های کلاس G2 نسبتاً قوی هستند. این کلاس از طوفان ها دارای اثرات مخرب مختلفی بر روی سیستم های الکترونیکی هستند. این گونه طوفان ها نیازمند اقدامات تصحیحی مختصات مداری ماهواره های در حال گردش می باشد که از طریق کنترل کننده روی زمین صورت می گیرد. احتمال تغییراتی در نیروی کشش و درگ در ماهواره ها نیز وجود دارد. همچنین احتمال ایجاد اختلالاتی در امواج و مخابرات رادیویی باند HF در عرض های جغرافیایی بالا وجود دارد.
شاخص سیاره ای Kp نیز افزایش قابل توجهی نشان داده است و به میزان عدد 5 رسیده که خود نشانه ای حتمی بر وقوع طوفان های مغناطیسی روی زمین می باشد. شاخص سیاره ای در صورتی که عددی بزرگتر از 4 را نشان بدهد به معنای وقوع طوفان های مغناطیسی بر روی زمین است.تمامی این رویدادها ناشی از فوران شراره از لکه خورشیدی بزرگی است (2882) که طی چند روز گذشته بر سطح خورشید پدیدار شده و دارای میدان مغناطیسی بسیار بزرگی است. همان طور که می دانیم چرخه 25 ام فعالیت های خورشیدی در ماه های اخیر آغاز شده و انتظار این گونه پدیده های شدید و تاثیر گذار بر اقلیم فضایی و زمین طبیعی است.شراره خورشیدی، انفجاری بر روی سطح خورشید است که زمانی اتفاق می افتد که انرژی ذخیره شده در میدان های مغناطیسی پیچ و تاب خورده معمولاً بالای لکه های خورشیدی به طور ناگهانی آزاد می شود.
شراره ها، تابش ها و طوفان هایی در سراسر طیف الکترومغناطیسی از امواج رادیویی گرفته تا پرتو ایکس و پرتو گاما تولید می کنند که به محض رسیدن به جو زمین اثرات خود را نشان می دهند از جمله؛ تاثیرات مخرب بر سیستم های الکترونیکی، ماهواره ها و مدارگرد ها و همچنین سیسم های ناوبری و جهت یابی در انواع حمل و نقل های زمینی، هوایی و دریایی.
میزان و شدت تابش های پرتو ایکس نیز در اثر این رویداد افزایش یافته و شراره های پرتو ایکس از کلاس 9B رخ خواهند داد. دانشمندان طوفان های خورشیدی را بر اساس شدت پرتو ایکس نیز در محدوده طول موج 1 تا 8 آنگستروم طبقه بندی می کنند که شامل 4 کلاس مختلف به ترتیب به نام B،C ، M و X هستند. هر کلاس برای طوفان های پرتو ایکس دارای 9 زیرمجموعه است و به طور مثال از C1 تا C9 بنا به شدت های مختلف طبقه بندی می شوند.

در ویدیوی زیر، تصویر ماهواره ای فعالیت دو روز اخیر خورشید را می توانید ببینید.


آدرس کوتاه شده: