چهارشنبه, ۰۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۴ ۶۵
طبقه بندی: تازه ها
چچ
هفته جهانی فضا؛ زنان در فضا

هفته جهانی فضا؛ زنان در فضا

هفته جهانی فضا امسال در روز دوشنبه 12 مهرماه 1400 آغاز می شود که مصادف با 4 اکتبر 2021 است. شعار هفته جهانی فضا برای امسال "زنان در فضا" انتخاب شده است. هفته جهانی فضا بزرگترین رویداد فضایی سالانه در جهان است.

هفته جهانی فضا (WSW) یک تعطیلات سالانه است که از 4 تا 10 اکتبر در بیش از 95 کشور در سراسر جهان برگزار می شود. هفته جهانی فضا به طور رسمی به عنوان "جشن بین المللی علم و فناوری و سهم آنها در بهبود وضعیت بشر" تعریف شده است. در 6 دسامبر 1999 ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته جهانی فضا را به عنوان یک رویداد سالانه اعلام کرد که بین 4 تا 10 اکتبر گرامی داشته می شود. انتخاب تاریخ بر اساس شناخت دو تاریخ مهم در تاریخ فضا بود: پرتاب اولین ماهواره دست ساز بشر، اسپوتنیک 1 در 4 اکتبر 1957 و امضای پیمان فضایی در 10 اکتبر 1967.
هفته جهانی فضا بزرگترین رویداد فضایی سالانه در جهان است. در سال 2019، هفته جهانی فضا با بیش از 8000 رویداد در 96 کشور جهان جشن گرفته شد. این رویدادها شامل فعالیت های مدرسه، نمایشگاه ها، رویدادهای دولتی و فعالیتهای ویژه در سراسر جهان بود.
هر سال موضوعی برای هفته جهانی فضا توسط هیئت مدیره انجمن هفته جهانی فضا تعیین می شود. بسیاری از رویدادهای هفته جهانی فضا در سال 2019 تحت عنوان "ماه: دروازه ای به ستارگان"، بر پنجاهمین سالگرد فرود آپولو 11 ، برنامه های اکتشاف انسان از ماه و رصد ماه توسط تلسکوپ متمرکز بود.
در سال 2020، شعار هفته جهانی فضا "ماهواره ها زندگی را بهبود می بخشند" و در سال 2021 ، "زنان در فضا" موضوع اصلی خواهد بود.
انجمن هفته جهانی فضا یک سازمان غیردولتی و غیر انتفاعی است که توسط هماهنگ کنندگان ملی در بیش از 50 کشور پشتیبانی می شود. این هیئت مدیره داوطلبانه شامل باز آلدرین (Buzz Aldrin) ، تام هنکس ( Tom Hanks)، دورین-دومیترو پروناریو ( Dorin-Dumitru Prunariu) و رهبران فضایی از سراسر جهان هدایت می شود.
اهداف آن، آموزش به مردم سراسر جهان درخصوص کاربردها و مزایای تکنولوژی های فضایی در زندگی روزمره، تشویق استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار، توسعه آموزش های پرشور و هیجان و همچنین گسترش علاقه به علم و همکاری بین ملت ها از طریق توسعه فضایی و آموزش های مرتبط است.آدرس کوتاه شده: