سه شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۰۶ ۳۵
طبقه بندی: تازه ها
چچ
وضعیت رؤیت پذیری هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول

وضعیت رؤیت پذیری هلال صبحگاهی صفر و شامگاهی ربیع الاول

هلال صبحگاهی آخر ماه صفر 1443 هجری قمری در صبح روز سه‌شنبه 13 مهرماه 1400 هجری شمسی در تمام مناطق ایران به‌راحتی با چشم غیرمسلح قابل‌رؤیت است. همچنین هلال شامگاهی ابتدای ماه ربیع‌الاول در روز پنجشنبه 15 مهر با چشم غیرمسلح رؤیت پذیر است.

پیش‌بینی رؤیت پذیری هلال ماه از دیدگاه محاسبات نجومی وابسته به پارامترهایی مانند سن هلال، جدایی زاویه‌ای از خورشید، ارتفاع از سطح افق، فاز ماه، مدت مکث و پارامترهایی ازاین‌ دست می‌باشد. بنابر قرارداد در هرماه قمری در غروب روز 29 و 30 اقدام به رصد هلال شامگاهی ماه می‌شود و درصورتی‌که رصدگران موفق به رؤیت هلال در یکی از این روزها شوند روز بعد از آن اول ماه قمری آینده خواهد بود. همچنین آخرین هلال قابل رؤیت پیش از مقارنه ماه و خورشید با نام هلال صبحگاهی شناخته می‌شود و باید پیش از طلوع خورشید برای رصد آن اقدام کرد.


بررسی رؤیت پذیری هلال صبحگاهی صفر 1443
همان طور که گفته شد هلال صبحگاهی، پیش از مقارنه ماه و خورشید اتفاق می‌افتد. در صبح سه شنبه 13 مهر طلوع خورشید ساعت 06:03 صبح اتفاق می‌افتد. فاز ماه در لحظه طلوع خورشید در این روز 2.4 درصد و جدایی زاویه‌ای آن با خورشید 17.8 درجه است. همچنین ارتفاع هلال از افق 16.9 درجه است. این هلال با این مشخصات در صبح روز سه شنبه در افق شرقی به آسانی و با چشم غیر مسلح قابل رؤیت خواهد بود. برای رصد این هلال می‌توان پس از طلوع ماه که در ساعت 05:48 اتفاق می‌افتد تا حدود 5 دقیقه پیش از طلوع خورشید اقدام کرد. طلوع ماه در این روز در ساعت 04:40 اتفاق خواهد افتاد.


تصویر1- جدایی زاویه‌ای خورشید و هلال صبحگاهی صفر در لحظه طلوع خورشید روز سه‌شنبه 13 مهر 1400 ساعت 6:03 صبح


بررسی رؤیت پذیری هلال شامگاهی ربیع‌الاول
مقارنه ماه و خورشید در ساعت 14:35 چهارشنبه 14 مهر رخ می‌دهد. هلال شامگاهی در روز چهارشنبه با فاز 0.13 درصد و ارتفاع از افق 2.2 درجه و جدایی زاویه‌ای 3.2 درجه از خورشید قرار دارد. در این روز غروب خورشید در ساعت 17:42 و غروب ماه در ساعت 17:52 اتفاق خواهد افتاد. در لحظه غروب خورشید سن ماه 0.1 روز است. بررسی این پارامترها نشان می‌دهد این هلال در این روز قابل رویت نیست. لذا به بررسی پارامترهای رصدی در روز پنج‌شنبه می‌پردازیم. در این روز جدایی زاویه‌ای ماه و خورشید 14.8 و ارتفاع از افق 9.1 درجه است. فاز ماه نیز 1.8 درصد است. این هلال با مکث 11 دقیقه ای به آسانی با چشم غیرمسلح قابل رویت است.


تصویر 2- نقشه رؤیت پذیری هلال شامگاهی ربیع‌الاول در روز چهارشنبه 14 مهر 1400


تصویر 3- وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه در روز پنجشنبه 15 مهر 1400 هجری شمسی


با توجه به نقشه فوق، هلال پس از غروب پنجشنبه 15 مهر به راحتی با چشم غیرمسلح رؤیت پذیر است.


رؤیت هلال روزگاهی:
علاوه بر رؤیت هلال شامگاهی و صبحگاهی، رصد هلال در روز نیز یکی از جذابیت‌های رؤیت هلال است که پیش از مقارنه و پس از مقارنه قابل رصد است. رصد "هلال روزگاهی پیش از مقارنه"، بعد از هلال صبحگاهی و رصد "هلال روزگاهی پس از مقارنه" پیش از هلال شامگاهی انجام می‌شود. رصد این نوع هلال‌ها هم با ابزار رصدی و هم با چشم غیرمسلح امکان‌پذیر است.
در این ماه برای رصد "هلال روزگاهی قبل از مقارنه با چشم غیرمسلح" می‌توان در روز دوشنبه 12 مهر اقدام کرد. زمان هم‌ارتفاعی 12 ظهر و جدایی زاویه‌ای هلال و خورشید 28.2 درجه و فاز ماه 5.9 درصد است و ارتفاع ماه از سطح افق 52 درجه است.
رصد "هلال روزگاهی پیش از مقارنه با چشم غیرمسلح" روز پنجشنبه 19 مهر به‌ آسانی امکان‌پذیر است. زمان هم‌ارتفاعی ساعت 13 و جدایی زاویه‌ای خورشید و ماه 27 درجه است. فاز ماه 5.4 درصد و ارتفاع هلال از افق 43 درجه است.
لازم به ذکر است هنگام رصد هلال در روز خورشید در آسمان است و خطر آسیب به چشم وجود دارد. لذا لازم است پیش از اقدام به رصد تمامی موارد ایمنی رعایت شود. هیچ‌گاه به‌طور مستقیم به خورشید نگاه نکنید، همچنین هیچ‌گاه با ابزار رصدی فاقد فیلتر مخصوص خورشید به سمت خورشید نشانه‌روی نکنید. نشانه‌روی ابزار تا 8 درجه از خورشید به چشم آسیب می‌رساند.


فایلهای پیوست
آدرس کوتاه شده: