یکشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۲۶ ۲۷
طبقه بندی: تازه ها
چچ
آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش دوم)

آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش دوم)

تلسکوپ کروی پانصد متری FAST بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان است. این آنتن عظیم که به "چشم بهشت" نیز شناخته می شود تا سپتامبر 2018 ، 44 تپ اختر جدید کشف کرده است. بشقاب به ظاهر جامد آن در واقع از 4450 صفحه آلومینیومی مثلثی شکل نصب شده بر روی وینچ ها و کابل های مخفی تشکیل شده است که می تواند تغییر شکل دهد.

بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در یک دره طبیعی در میان قله های سنگ آهک دور افتاده در استان گوئیژو در جنوب چین قرار دارد. تلسکوپ کروی پانصد متری ( FAST) بزرگترین تلسکوپ رادیویی در جهان است. این آنتن عظیم که به "چشم بهشت" نیز شناخته می شود، در سال 2016 تکمیل شد تا به اجرام آسمانی دوردست در فاصله میلیاردها سال نوری بنگرد.ماموریت این رادیوتلسکوپ، بررسی نقاط دورافتاده جهان برای شنیدن سیگنال های حیات بیگانگان، پیشرفت بیشتر در درک ما از ماده تاریک و کمک به نقشه برداری ازکهکشان راه شیری است. شما می توانید به راحتی 30 زمین فوتبال یا یک ناو هواپیمابر را در آن قرار دهید. بشقاب به ظاهر جامد آن در واقع از 4450 صفحه آلومینیومی مثلثی شکل نصب شده بر روی وینچ ها و کابل های مخفی تشکیل شده است که می تواند تغییر شکل دهد تا در مکان های مختلف آسمان تمرکز و فوکوس کند. قسمت متحرک "چشم" تلسکوپ مانند دوربینی روی کابل ها آویزان است و می تواند با قرارگیری در زوایای مختلف آنتن، مانند عنبیه چشم بزرگنمایی ایجاد کند.براساس آژانس خبری دولتی شینهوا، 9 هزار و 110 نفر از ساکنان محلی برای ایجاد یک منطقه آرام سه مایلی در اطراف تلسکوپ FAST از آنجا نقل مکان کردند. این دور افتاده بودن تلسکوپ برای جلوگیری از انبوه گردشگرانی که برای مشاهده این رادیوتلسکوپ می آیند تا با آنتن براق آن سلفی بگیرند، افاقه چندانی نکرده است. ده ها هتل، رستوران و حتی یک پارک تفریحی جدید برای گردشگران ساخته شده و ممکن است در نهایت آلودگی بسیار زیاد نوری ایجاد کنند که می تواند در رصدهای تلسکوپ، تداخل ایجاد کند.

ساخت FAST در سال 2011 آغاز شد. اولین نور آن در سپتامبر 2016 مشاهده شد. پس از سه سال آزمایش و راه اندازی، در 11 ژانویه 2020 به طور کامل عملیاتی اعلام شد.این تلسکوپ اولین کشف خود را از دو تپ اختر جدید در آگوست 2017 انجام داد. فاصله آنها به ترتیب 16000 و 4100 سال نوری است. تا سپتامبر 2018، 44 تپ اختر جدید کشف کرده است. طرح این تلسکوپ اولین بار در سال 1994 پیشنهاد شد. پروژه در ژوئیه 2007 توسط کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات (NDRC) تأیید شد. یک دهکده 65 نفره برای ایجاد فضای تلسکوپ از دره نقل مکان کرد و 9110 نفر دیگر که در شعاع 5 کیلومتری تلسکوپ زندگی می کردند برای ایجاد یک منطقه آرام رادیویی نقل مکان کردند. دولت چین حدود 269 میلیون دلار از صندوق های فقرزدایی و وام های بانکی برای جابجایی ساکنان محلی هزینه کرد، در حالی که ساخت تلسکوپ 180 میلیون دلار هزینه داشت. سطح FAST از 4450 صفحه پانل مثلثی به شکل گنبدی ژئودزیک ساخته شده است. 2225 وینچ واقع در زیر، آن را به یک سطح فعال تبدیل می کند، اتصالات بین پانل ها را می کشد و با پشتیبانی از کابل های فولادی انعطاف پذیر، آنرا به یک آنتن سهموی تراز شده با جهت آسمان مورد نظر تبدیل می کند. وقتی سطح موثر روشن آنتن به 200 متر کاهش یابد حداکثر زاویه سرسویی به 40 درجه خواهد رسید .
اگرچه قطر بازتابنده 500 متر است، اما فقط از دایره ای به قطر 300 متر از آن استفاده می شود ( تا به شکل سهموی نگه داشته شود). دامنه فرکانس کاری آن از 70 مگاهرتز تا 3 گیگاهرتز است.از جمله اهداف علمی درنظر گرفته شده برای این رادیوتلسکوپ می توان به بررسی هیدروژن خنثی در مقیاس بزرگ، مشاهده تپ اخترها، هدایت شبکه بین المللی تداخل سنجی بسیار طولانی (VLBI)، آشکارسازی مولکول های میان ستاره ای و شناسایی سیگنال های ارتباطی بین ستاره ای (جستجوی هوش فرازمینی) اشاره نمود.

تلسکوپ FAST در اکتبر 2016 برای جستجوی ارتباطات فرازمینی هوشمند در جهان به پروژه SETI پیوست.


آدرس کوتاه شده: