دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۱۵:۲۰ ۳۰
طبقه بندی: تازه ها
چچ
فرود اولین گردشگران فضایی

فرود اولین گردشگران فضایی

روز شنبه 27 شهریور، فضاپیمای دراگون بدون حضور فضانوردِ حرفه ای در اقیانوس اطلس و نزدیک فلوریدا فرود آمد. این فضاپیما شامل چهار گردشگر فضایی بود که برای حدود سه روز در مدار زمین قرار داشتند. سرنشینان این فضاپیما از مردم عادی بودند و فضانوردی همراه آنها نبود. تمام عملیات هدایت بصورت خودکار توسط کامپیوترهای کپسول فضایی دراگون انجام شد.

کپسول تمام‌خودکار دراگون ساخته شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) پس از پرتاب چهارشنبه 24 شهریور در ارتفاع 585 کیلومتری زمین قرار گرفت و از فاصله 160 کیلومتری ایستگاه فضایی بین‌المللی عبور کرد. سرنشینان، کره ی زمین را از پنجره ای کروی شکل که در بالای کپسول تعبیه شده مشاهده کردند.
این چهار سرنشین روز شنبه به جو زمین بازگشتند و بعدازظهر شنبه در اقیانوس اطلس فرود آمدند. به فاصله چند دقیقه دو کشتی شرکت اسپیس ایکس، کپسول را بازیابی کردند. پس از باز شدن درب کپسول هر چهار سرنشین کپسول فضایی به سلامت و با خوشحالی از آن خارج شدند.این سرنشینان حدود شش ماه جهت آمادگی در شرایط اضطراری آموزش دیده بودند اما در این پرواز نیازی به استفاده از آنها نشد.
بنجی ریید یکی از مدیران شرکت اسپیس ایکس پیش بینی می کند در سال، شش پرواز خصوصی انجام شود. تاکنون چهار پرواز خصوصی برای ارسال مشتریان اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی رزرو شده است. همچنین گردشگران فضایی که می خواهند سفر فضایی سریع را تجربه کنند به شرکت های Virgin Galactic و Blue Origin مراجعه می کنند که سفر فضایی 10 تا 15 دقیقه ای به فضا را ارائه می کنند.
می توان این پرواز را افتتاح پروژه های گردشگری فضایی شرکت اسپیس ایکس دانست و انتظار می رود میلیونرهایی که برای تجربه ی این سفر هزینه می کنند بیشتر شوند. لذا این شروعی عملی برای گردشگری پایدار فضایی است. هرچند پیش از این نیز سفرهای خصوصی و گردشی به فضا انجام شده است اما امروز این سفرها با هزینه کمتر و تعداد بیشتر در حال انجام است و انتظار می رود در آینده ای نزدیک شاهد گسترش و تنوع بیشتر در این پروژه ها باشیم.

پروژه های گردشگری فضایی موجب شده است که حوزه ی فضا و فناوری فضایی از مقوله ای امنیتی و مخفی به تجارتی عمومی و در دسترس و همچنین پول ساز تبدیل شود که این خود موجب پیشرفت و گسترش و ورود هرچه بیشتر ایده های نو در حوزه فناوری فضایی خواهد شد. این پروژه ها نشان می دهد دنیایی که می شناسیم به سرعت درحال تغییر است. شاید سفر فضایی روزی به تفریحی خانوادگی در آخر هفته، جهت دور شدن از استرس های روزمره تبدیل شود. سوال اینجاست که تا چه حد برای این تغییر آماده هستیم و ما چه سهمی از آن خواهیم داشت؟


لحظه فرود کپسول دراگون با چهار گردشگر فضایی


آدرس کوتاه شده: