دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۱۲ ۴۰
طبقه بندی: تازه ها
چچ
ابرطوفان خورشیدی و قطع سراسری اینترنت!

ابرطوفان خورشیدی و قطع سراسری اینترنت!

براساس آخرین تحقیقات ارائه شده در کنفرانس ارتباطات داده SIGCOMM 2021، نتایج ناشی از طوفانهای مغناطیسی شدید خورشیدی می تواند برای زندگی مدرن امروزی ما فاجعه بار باشد.

زمین همواره در معرض ذرات مغناطیسی تابش شده از خورشید، تحت عنوان بادهای خورشیدی است. در بیشتر موارد، سپر مغناطیسی سیاره ما، مانع از بروز آسیب های جدی به موجودات زنده و زیرساختهای بشری می شود و با انتقال این ذرات به سمت قطبها، پدیده زیبای شفق قطبی را به ارمغان می آورد.
اما گاهی اوقات (تقریبا هر قرن یکبار)، این بادهای خورشیدی تبدیل به یک طوفان خورشیدی می شوند. براساس آخرین تحقیقات ارائه شده در کنفرانس ارتباطات داده SIGCOMM 2021، نتایج چنین طوفانهای مغناطیسی شدیدی می تواند برای زندگی مدرن امروزی ما فاجعه بار باشد. براساس مقاله پژوهشی جدید از سانگیتا عبدو جیوتی (Sangeetha Abdu Jyothi)، استادیار دانشگاه کالیفرنیا، یک طوفان شدید خورشیدی می تواند اینترنت سراسری را به مدت هفته ها یا ماهها قطع کند. وی معتقد است با مشاهده شرایط ایجاد شده پس از شیوع بیماری کرونا و عدم وجود پروتکل لازم جهت مقابله موثر با این بیماری، می توان گفت چنین وضعیتی در مورد زیرساختهای مرتبط با اینترنت نیز وجود دارد و زیرساختهای فعلی ما آمادگی مقابله با وقوع یک طوفان مغناطیسی بزرگ مقیاس را ندارد. براساس مقاله عبدو جیوتی، دانشمندان احتمال وقوع طوفانهای مغناطیسی شدید بر روی زمین را در هر دهه بین 1.6 تا 12 درصد تخمین زده اند.چنین طوفانهایی در سال 1859 و 1921 به وقوع پیوست. رویداد کارینگتون که در سال 1859 رخ داد منجر به آتش سوزی ایستگاه های تلگراف و شفق های قطبی تا عرض های چغرافیایی پایین تر از قطبها شد. البته طوفانهای کوچکتر هم می توانند خطر آفرین باشند، مثلا در ماه مارس 1989، یک طوفان مغناطیسی کبک کانادا را به مدت 9 ساعت در خاموشی مطلق قرار داد.
امروزه زندگی مدرن ما به شدت وابسته به اینترنت است و آثار احتمالی چنین طوفانهای سهمگینی هنوز بطور دقیق مشخص نشده است. اما خبر خوب اینکه اتصالات اینترنت محلی و منطقه ای در معرض آسیب دیدگی کمتری قرار می گیرند زیرا کابلهای فیبر نوری تحت تاثیر جریانات القایی ژئومغناطیسی نیستند.
با اینحال کابلهای طولانی اینترنت در زیر دریا که قاره ها را به یکدیگر متصل می کند، در برابر جریانات ژئومغناطیسی آسیب پذیر هستند و در صورت وقوع چیین رویدادی، ارتباط میان قاره ها از بین خواهد رفت. قابل ذکر است کشورهایی که در عرض های جغرافیایی بالاتر قرار دارند بیشتر تحت تاثیر این رویداد قرار می گیرند. عبدو جیوتی در مقاله خود نوشته است که تاثیر اقتصادی ناشی از اختلال اینترنت برای یک روز در ایالت متحده 7 میلیارد دلار تخمین زده می شود.
براساس یافته های این پژوهش، اپراتورهای شبکه می بایست تهدیدات ناشی از اقلیم فضایی را بیش از پیش جدی بگیرند زیرا زیرساختهای اینترنت جهانی در حال گسترش است. عبدوجیوتی گفت قرار دادن کابلهای بیشتر در عرض های جغرافیایی پایین می تواند شروع خوبی برای آمادگی مقابله در برابر این رویداد باشد. همچنین در حال حاضر آزمایش های تاب آوری درحال توسعه می باشد که هدف آن بررسی تاثیرات خسارتهای شبکه در مقیاس وسیع است.
زمانیکه طوفان بزرگ خورشیدی بعدی در روی خورشید به وقوع بپیوندد، ساکنان زمینی تنها 13 ساعت فرصت دارند که خود را برای مقابله با آن آماده کنند!


آدرس کوتاه شده: