یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۰۸ ۴۳
طبقه بندی: تازه ها
چچ
اعتدال پاییزی

اعتدال پاییزی

اعتدال پاییزی امسال، روز چهارشنبه 31 شهریور ماه 1400 مصادف با 22 سپتامبر 2021 در ساعت 22:44 به وقت تهران رخ خواهد داد.

اعتدال پاییزی عبارتست از اولین روز پاییز برای ساکنین نیمکره شمالی و اولین روز بهار برای ساکنین نیمکره جنوبی زمین. در روز اعتدال، طول روز و شب دقیقا با هم برابر شده و معادل 12 ساعت است که این حالت در همه جای زمین وجود دارد، زیرا سفر سالانه خورشید از میان صورت های فلکی دایره البروج، آن را از خط استوای آسمانی عبور می دهد. واژه اعتدال از کلمات لاتین aequus (برابر) و nox (شب) گرفته شده است.
هر کجای زمین که زندگی می کنید، در روز اعتدال، خورشید از نقطه ای که در افق شرق قرار دارد طلوع می کند و در نقطه ای که در افق غرب قرار دارد غروب می کند.
اعتدال به این دلیل اتفاق می افتد که محور چرخش زمین (محور قطبی آن) با زاویه 23.5 درجه نسبت به صفحه مداری خود به دور خورشید متمایل شده است. جهت محور چرخش زمین در حین گردش به دور خورشید در فضا ثابت می ماند، در حالی که خط دید زمین به خورشید در صورت های فلکی دایره البروج حرکت می کند.
در نتیجه، گاهی قطب شمالی زمین به سمت خورشید (در ماه ژوئن) و گاهی برخلاف آن (در ماه دسامبر) متمایل می شود. این امر باعث ایجاد فصول مختلف روی زمین می شود.زمین هر 365.242 روز یکبار به دور خورشید می گردد و این دوره زمانی است که طی آن چرخه انقلابها و اعتدالها و در نتیجه تمام فصول زمین از یک سال به سال دیگر تکرار می شود. در هر سالی که سال کبیسه نیست، لحظه اعتدال تقریباً 5 ساعت و 48 دقیقه (دقیقاً کمتر از یک چهارم روز) دیرتر از سال قبل اتفاق می افتد. در اعتدال پاییزی، خورشید دارای بعد 12 ساعت است. این به این دلیل است که نقطه صفر بعد، با موقعیت مرکز خورشید در لحظه اعتدال بهاری مشخص می شود. در ماه شهریور، خورشید دقیقاً در مقابل این نقطه در آسمان قرار دارد.
در حقیقت بعد خورشید دقیقا 12 ساعت نیست، زیرا جهت محور چرخش زمین در فضا کاملاً ثابت نیست. زمین مانند یک ژیروسکوپ می چرخد و باعث می شود مکان اعتدال ها با نرخی در حدود 50 ثانیه قوس در سال در آسمان جابه جا شود.
موقعیت دقیق خورشید در لحظه عبور از خط استوا در اعتدال امسال به این صورت است که بعد آن 11 ساعت و 58 دقیقه و میل آن 7 دقیقه قوسی، واقع بر صورت فلکی سنبله و با اندازه زاویه ای 31 دقیقه و 52 ثانیه قوسی خواهد بود. اعتدال پاییزی امسال روز چهارشنبه 31 شهریور ماه در ساعت 22:44 به وقت تهران رخ خواهد داد. در این تاریخ فاز ماه 94 درصد و سن آن 15 روز است.


آدرس کوتاه شده: