دوشنبه, ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ۰۹:۲۶ ۲۹
طبقه بندی: تازه ها
چچ
آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش اول)

آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش اول)

رادیوتلسکوپ یا تلسکوپ رادیویی، نوعی آنتن رادیویی است که در اخترشناسی رادیویی به منظور جمع‌آوری اطلاعات از ماهواره‌ها و کاوشگرهای فضایی و هر گونه منبع رادیویی در فضا استفاده می‌شود. در این سری از مقالات، به معرفی مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان می پردازیم.

بیست و هفت آنتن رادیویی عظیم در دشتهای مرتفع نیومکزیکو با نام آرایه بسیار بزرگ VLA، در جستجوی حیات در سیارات دیگر هستند. نیومکزیکوی غربی سرزمین خشک و مرتفی است، با خار و خاشاک هایی در زمینی قهوه ای رنگ و تپه هایی دور دست و عاری از درخت. تنها چند شهر کوچک در آنجا وجود دارد. آرایه بسیار بزرگ، 27 آنتن رادیویی بزرگ و سفید در چیدمانی مرتب به شکل یک Y عظیم دورتر از جاده شماره 60 ایالات متحده واقع شده است. وزن هر بشقاب 230 تن و قطر هریک 25 متر است. با ترکیب الکترونیکی تمام داده های 27 آنتن، ستاره شناسان می توانند حساسیت یک آنتن با قطر 422 فوت را شبیه سازی کنند که بزرگ تر از هر آنتن تکی در جهان است. از زمان ساخت آن در اواخر دهه 1970، تحقیقات در مورد ابرنواخترها، سیاهچاله ها، انرژی تاریک و جستجوی زندگی فرازمینی انجام شده است.هر یک از آنتن های غول پیکر روی ریل حرکت می کنند، بنابراین می توان آنها را برای کارهای مختلف مرتب کرد. بسته به محل قرارگیری آنتن ها، هر پایه از آرایه می تواند از حدود یک سوم مایل تا حدود 13 مایل از نقطه مرکزی فاصله داشته باشد. قدم زدن در میان آرایه، یک تجربه منحصر به فرد و خیال انگیز است، مخصوصاً هنگام طلوع یا غروب خورشید، وقتی آنتن ها سایه هایی در ابعاد چند مایل را روی دشت ها می گسترانند.هر یک از تلسکوپ های عظیم بر روی ریل های آهنی موازی نصب شده است بنابراین می توان شعاع و چگالی آرایه را تغییر داد تا تعادل بین تفکیک زاویه ای آن و حساسیت روشنایی سطح آن تنظیم شود. ستاره شناسان با استفاده از VLA مشاهدات کلیدی از سیاهچاله ها و دیسک های پیش سیاره ای در اطراف ستاره های جوان انجام داده اند، رشته های مغناطیسی را کشف کرده و حرکت های پیچیده گاز را در مرکز راه شیری ردیابی کرده اند، پارامترهای کیهان شناسی جهان را کاوش کرده و دانش جدیدی در مورد مکانیزم های فیزیکی تولید کننده تابش رادیویی ارائه داده اند. این آرایه در ارتفاع 2120 متر از سطح دریا قرار دارد. این آرایه بخشی از رصدخانه رادیویی نجوم ملی (NRAO) است. NRAO مرکز بنیاد ملی علوم است که تحت توافق نامه همکاری توسط دانشگاه های وابسته فعالیت می کند. در واقع کل آرایه به عنوان یک آنتن منفرد با قطر متغیر عمل می کند. تفکیک زاویه ای که می توان با آن به دست آورد بین 0.2 و 0.04 ثانیه قوسی است و بازه پوشش فرکانسی آن 74 مگاهرتز تا 50 گیگاهرتز است (400 سانتی متر تا 0.7 سانتی متر).
VLA ابزاری چند منظوره است که امکان تحقیق درباره بسیاری از اجرام نجومی، از جمله کهکشان های رادیویی، کوازارها، تپ اخترها، بقایای ابرنواختری، انفجارهای پرتوی گاما، خورشید و سیارات، میزر های اخترفیزیکی، سیاهچاله ها و گاز هیدروژنی که قسمت بزرگی از کهکشان راه شیری و همچنین کهکشان های خارجی را تشکیل می دهد را داراست. در سال 1989 از این آرایه برای دریافت داده های مخابراتی از فضاپیمای وویجر 2 هنگام عبور از کنار نپتون استفاده شد.


آشنایی با مهمترین رادیوتلسکوپهای جهان (بخش دوم)


آدرس کوتاه شده: