دوشنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۴۸ ۶۳
طبقه بندی: تازه ها
چچ
بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی برساوشی

اوج بارش شهابی برساوشی در بامداد جمعه 22 امرداد ساعت 00:00 با حدود 50 تا 150 شهاب در ساعت اتفاق می‌افتد و لذا پنجشنبه‌ شب و بامداد جمعه موقعیت مناسبی برای رصد این پدیده نجومی است. رصد بارش شهابی به ابزار رصدی خاصی احتیاج ندارد و با چشم غیرمسلح قابل تماشا است.

اوج بارشی شهابی برساوشی در بامداد جمعه 22 امرداد ساعت 00:00 رخ می‌دهد. این بارش شهابی از 26 تیر تا 2 شهریورماه فعال است و در این بازه زمانی شانس رصد شهاب‌های این بارش شهابی وقتی مرکز بارش بالای افق باشد وجود دارد. با افزایش ارتفاع مرکز بارش در آسمان شب، امکان رصد شهاب‌های بیشتری فراهم می‌شود.
انتظار می‌رود این بارش شهابی در اوج خود تا حدود 150 شهاب در ساعت ایجاد کند البته این عدد با فرض آسمانی کاملاً تاریک و قرارگیری مرکز بارش بالای سر ناظر عنوان می‌شود. در عمل تعداد شهاب‌های قابل‌ رؤیت کم تر از این مقدار است و رصد بین 50 تا 100 شهاب در ساعت قابل پیش بینی است. مرکز این بارش شهابی در صورت فلکی برساوش قرار دارد.
هلال ماه در این تاریخ 4 روز سن دارد و بعد از غروب خورشید تا ساعت 22:20 پنجشنبه شب در آسمان است و پس از آن غروب می کند و شرایط مناسبی برای رصد بارش شهابی فراهم می کند.
بارش شهابی زمانی اتفاق می‌افتد که کره زمین از میان گردوغبار به‌جامانده از دنباله‌دارها یا سیارک ها عبور می‌کند. هنگامی ‌که این ذرات و غبار با اتمسفر زمین بخورد می‌کنند، می‌سوزند و اثر آن‌ها به‌صورت شهاب در آسمان شب دیده می‌شود. تمامی ذراتی که در مدار وجود دارند تقریباً با سرعت و زاویه مشابهی وارد جو زمین می‌شوند اما از دید ناظر زمینی به نظر می‌رسد که شهاب‌ها از نقطه خاصی از فضا در آسمان پخش می‌شوند. منشأ بارش شهابی برساوشی از دنباله‌دار Comet Swift-Tuttle است که هر 130 سال یکبار به دور خورشید می چرخد. آخرین بار این دنباله دار در سال 1992 از نزدیکی خورشید عبور کرد.


تصویر ورود غبارها به جو و خط دید ناظر زمینی


تصویر آسمان در ساعت 21:30 روز پنج شنبه 21 امرداد شهر تهران


آدرس کوتاه شده: