شنبه, ۱۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۱:۰۷ ۱۸
طبقه بندی: تازه ها
چچ
ثبات دمای باد و تاج خورشیدی در دوره های 11 ساله!

ثبات دمای باد و تاج خورشیدی در دوره های 11 ساله!

یافته های علمی گروهی از دانشمندان نشان می دهد دما در تاج خورشید و بادهای خورشیدی در طول دوره های 11 ساله خورشید تقریباً ثابت است.

گروهی از دانشمندان علوم خورشیدی به نام "Solar Wind Sherpas" به مناطق مختلف کره زمین از صحرای صاحارا گرفته تا قطب شمال سفر کرده اند تا خورشید گرفتگی را بصورت علمی بررسی نمایند. در تصویر منتشر شده از این گروه، یافته عجیبی به نمایش در آمده است.
با کمک بیش از چند دهه رصد خوشید گرفتگی در نقاط مختلف کره زمین این گروه متوجه شده اند دمای تاج خورشید علیرغم تغییرات دینامیکی مناطق خورشید در دوره های 11 ساله، تقریباً ثابت است. به همین ترتیب بادهای خورشیدی نیز همین دما را دارد. این گروه تحقیقاتی بیش از 14 سال اقدام به رصد خورشید گرفتگی در کشورهای لیبی، استرالیا، مغولستان، اورگان و دیگر مناطق کره زمین کرده اند و تصاویر با کیفیتی از این پدیده تهیه کرده اند.
شادیا هابال (Shadia Habbal) دانشمند دانشگاه هاوایی و مسئول تحقیقات می‌گوید: دما در منشأ بادهای خورشیدی یعنی تاج خورشید در طول دوره‌های 11 ساله فعالیت خورشیدی تقریباً ثابت است. این یافته غیر منتظره است زیرا ساختار تاج خورشید توسط تغییرات توزیع پلاسمای مغناطیسه شده در تاج خورشید به وجود می آید که تغییرات زیادی در دوره های 11 ساله خورشیدی دارد.
نتایج این تحقیق به محققان کمک خواهد کرد بادهای خورشیدی را بهتر بشناسند. بادهای خورشیدی فاکتور مهمی در اقلیم فضایی هستند و می توانند سخت افزارهای الکترونیکی و فعالیت های فضانوردان در فضا را تحت تأثیر قرار دهند. این مطالعات همچنین می‌تواند در کشف راز اختلاف چند میلیون درجه ای دمای تاج خورشید نسبت به لایه های پایین تر اتمسفر خورشید کمک کند.فیلترهای مخصوص به دانشمندان این امکان را می‌دهد که دماهای مختلف در تاج خورشید را اندازه گیری کنند؛ مانند تصویر فوق که در Mitchell ایالت اورگان در سال 2017 ثبت شده است. نور قرمز، نشان دهنده ی ذرات باردارشده آهن در دمای 1.8 میلیون درجه فارنهایت و نور سبز دمای 3.6 میلیون درجه ای هستند.


آدرس کوتاه شده: