چهارشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۰:۲۸ ۵۱
طبقه بندی: تازه ها
چچ
رصدخانه های تاریخی؛ رصدخانه شهر گور

رصدخانه های تاریخی؛ رصدخانه شهر گور

رصدخانه شهر گور قدیمی‌ترین رصدخانه ایران به‌شمار می‌رود. این رصدخانه از خشت و گل و کاملا تندرست است. قطری نزدیک 65.5 متر دارد که روی سکوهای موجود در آن، ۱۲ نشانه از علامت‌های بکار گرفته شده در اندازه‌گیری‌های رصدی قرار گرفته است. این رصدخانه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شیراز است.

شهر گور یا شهر فیروزآباد در 100 کیلومتری جنوب شیراز یکی از پرجاذبه‌ترین و گمنام‌ترین شهرهای گردشگری ایران است که به شکل دایره بنا شده است. فیروز آباد تا قبل از حمله اسکندر به ایران، شهر گور نامیده می‌شد. اسکندر مقدونی این شهر را کاملا ویران کرد و قرن‌ها بعد از اسکندر، اردشیر موسس سلسله ساسانی این شهر را احیا و آباد کرد، اما در حمله تازیان به ایران این شهر دوباره ویران شد. در زمان ساسانیان شهر گور به دلیل داشتن بزرگترین کتابخانه مشرق زمین و وجود کتب گرانبها و کمیاب به دارالعلم مشهور بود.


تصویر شهر باستانی گور


قدیمی‌ترین رصدخانه ایران در شهر گور قرار دارد. این رصدخانه شاهکاری از دانش ایران در آن عصر محسوب می‌شود.
یک باستان شناس آلمانی به نام پروفسور «دیتریش هوف» در حفاری شهر گور، یک سازه دایره ای شکل را پیدا کرد که پس از مطالعه مشخص شد این بنا، قدیمی‌ترین رصدخانه‌ باستانی باقیمانده از دوران ساسانی است. سکوهای نجومی ساخته شده از خشت و گل، ماههای سال را نشان می دهند. این سکوها کاملا سالم هستند و در محدوده دایره ای به قطر 65.5 متر و بلندی ارتفاع تقریبا 65 سانتیمتر قرار گرفته اند و روی آنها 12 نشانه که در اندازه گیری های رصدی مورد استفاده قرار می گیرد، وجود دارد. احتمالا این سازه های دایره ای شکل برای نصب دستگاه های سینوسی به کار می رفته اند. نمونه‌های همانندی از این سازه در دهلی و جیپور هند نیز واقع شده است. این سازه در جریان کاوش ‌های هیئت مشترک باستان‌ شناسی ایران و آلمان در سال ۱۳۸۴ کشف شد.


رصدخانه شهر گور


در سده چهارم هجری در منطقه فارس، این شهر مقر و مرکز اخترشناسی در ایران شد و در این زمینه مرکزیت داشت. امیر دیلمی، عضدالدوله فردی به نام عبد الرحمان صوفی از بزرگان علم و دانش و از استادان به نام در ریاضی و اختر شناسی را به این منطقه آورد و در شهر گور اسکان داد تا به اوضاع رصدخانه رسیدگی کند.
از نکات حائز اهمیت این رصدخانه می توان به این مورد اشاره کرد که حدود ۳۰۰ سال قبل از رصدخانه مراغه ساخته شده است و این بنا در زمان طولانی که دایر و فعال بوده خدمات زیادی را به دانش ستاره شناسی ارائه کرده است.


آدرس کوتاه شده: