سه شنبه, ۰۱ تیر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۲ ۵۷
طبقه بندی: تازه ها
چچ
مقارنه مریخ و خوشه کندوی عسل

مقارنه مریخ و خوشه کندوی عسل

پنجشنبه 24 ژوئن 2021 میلادی مصادف با 3 تیر ماه 1400 خورشیدی در ساعت 22 و 35 دقیقه به وقت گرینویچ، مقارنه سیاره مریخ و خوشه ستاره ای کندوی عسل رخ خواهد داد. مریخ و M44 با فاصله نیم دقیقه قوسی از مقابل یکدیگر عبور خواهند کرد. بهترین زمان برای رصد این مقارنه زیبا، 2 تیرماه ساعت 21:30 به وقت محلی می باشد.

مقارنه سیاره مریخ و خوشه کندو در روز پنجشنبه سوم تیرماه ساعت 22 و 35 دقیقه به وقت گرینویچ رخ می دهد که حداقل فاصله آنها از یکدیگر به نیم دقیقه قوسی خواهد رسید. البته رویت این مقارنه از تهران در ساعت و تاریخ ذکر شده دشوار است زیرا حداکثر ارتفاع آنها از سطح افق تنها 14 درجه خواهد بود. حوالی ساعت 21 و 16 دقیقه به وقت گرینویچ با تاریک شدن هوا در 14 درجه بالاتر از افق غربی قابل رویت خواهند بود. سپس هر دو در افق پایین آمده و 2 ساعت و 15 دقیقه پس از غروب خورشید، غروب خواهند کرد. در این زمان، جدایی زاویه ای این اجرام با خورشید 34 درجه است. اما بهترین زمان برای مشاهده این مقارنه زیبا 2 تیرماه ساعت 21:30 به وقت محلی می باشد.
قدر مریخ 1.8 و قدر خوشه کندوی عسل 3.1 است و هر دو در صورت فلکی سرطان قرار دارند. آنها به اندازه کافی به هم نزدیک خواهند بود که درون میدان دید یک تلسکوپ رویت شوند هرچند با چشم غیر مسلح و یا دوربین دوچشمی نیز قابل رصد خواهند بود. موقعیت دو جرم در لحظه مقارنه به صورت زیر می باشد:در لحظه مقارنه طلوع آفتاب ساعت 5:48، غروب آفتاب ساعت 20:24، فاز ماه 99 درصد و سن ماه 14 روز است.

خوشه کندوی عسل که تحت عنوان M44 یا NGC2632 نیز شناخته می شود یک خوشه ستاره ای باز در صورت فلکی سرطان است. این یکی از نزدیک ترین خوشه های ستاره ای باز به زمین است که جمعیت ستاره ای بیشتری را نسبت به سایر خوشه های ستاره ای باز و روشن اطراف ما دارد. در زیر آسمان تاریک، خوشه کندوی عسل برای چشم غیر مسلح شبیه به یک جرم کوچک سحابی گونه خواهد بود.
این خوشه یکی از اولین اجرامی بود که گالیله با تلسکوپ خود به مطالعه آن پرداخت. این خوشه حاوی غول های سرخ و کوتوله های سفید است که نشانگر دوره های اخیر تکاملی ستارگان است و همچنین شامل ستارگانی در رشته اصلی می باشد.


خوشه ستاره ای کندوی عسل ( M44)


فاصله ما تا 44M حدودا بین 160 تا 187 پارسک ذکر شده است یعنی معادل با 520 تا 610 سال نوری و تخمینی که برای سن آن زده شده در حدود 600 میلیون سال است.
در سال 1609 گالیله برای اولین بار با تلسکوپ خود خوشه کندوی عسل را مشاهده کرد و توانست تا 40 ستاره را در آن تشخیص بدهد. چارلز مسیه پس از اندازه گیری دقیق موقعیت آن در آسمان آن را در سال 1769 به فهرست معروف خود اضافه کرد.
هیپارخس در سال 130 پیش از میلاد از این خوشه به عنوان نفلیون یا ابر کوچک در فهرست ستاره ای خود یاد می کند. بطلمیوس نیز در اثر معروف خود یعنی المجسطی، از این خوشه به عنوان یکی از 7 سحابی نام می برد و این گونه توصیف می کند که توده ای سحابی مانند در سینه صورت فلکی سرطان است.
مانند بسیاری از خوشه های ستاره ای دیگر، در این خوشه نیز ستارگان بزرگ و روشن در مرکز خوشه متمرکز شده در حالی که ستارگان کم نور و کم جرم تر در هاله اطراف خوشه قرار گرفته اند. در مجموع این خوشه شامل حداقل 1000 ستاره است با جرم کلی تقریبا برابر با 500 الی 600 برابر جرم خورشید. تا کنون 11 کوتوله سفید در آن شناخته شده که نشان دهنده مراحل تکامل نهایی عظیم ترین ستارگان خوشه است که در اصل به رده طیفی B تعلق دارند. روشن ترین ستارگان آن آبی-سفید و با قدر 6 الی 6.5 هستند.


موقعیت خوشه کندو در صورت فلکی سرطان


آدرس کوتاه شده: