شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۴:۱۶ ۴۹
طبقه بندی: تازه ها
چچ
پرواز نبوغ بر فراز مریخ

پرواز نبوغ بر فراز مریخ

پرواز هلیکوپتر نبوغ در اتمسفر مریخ، آغاز هوانوردی در خارج از زمین خواهد بود. براساس زمانبندی اعلام شده فردا (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) اولین تلاش‌ انسان برای تحقق هوانوردی در سایر کرات صورت می پذیرد.

براساس زمانبندی اعلام شده روز یکشنبه 22 فروردین 1400 هلیکوپتر نبوغ ( ingenuity) اقدام به اولین پرواز آزمایشی با موتور در آسمان مریخ می کند. قابل ذکر است این پرواز به دلیل وقوع شرایط پیش بینی نشده ممکن است به تعویق بیفتد.
این هلیکوپتر آزمایشی همراه مریخ نورد پرسورانس (Perseverance) به مریخ ارسال شده است و قصد دارد در 11 آوریل یا 22 فروردین 1400 اقدام به اولین پرواز به مدت 40 ثانیه نماید. در صورت انجام پرواز در تاریخ اعلام شده، نتایج این پرواز در روز دوشنبه 23 فروردین به زمین می رسد.
اولین برنامه پرواز این هلیکوپتر، ارتفاع گرفتن تا 3 متر و تصویربرداری سیاه و سفید و تصویربرداری افقی با رزلوشن بالا است. این پرواز توسط مریخ نورد پرسورانس که در فاصله‌ی 60 متری هلیکوپتر نبوغ قرار دارد کنترل و مدیریت می شود.
پرواز «نبوغ» اولین پرواز موتوری در خارج از اتمسفر زمین است و چالش های خاص خود را همراه دارد. اتمسفر مریخ تقریباً 99 درصد رقیق تر از اتمسفر زمین است که موجب می شود ایجاد نیروی برآیند مورد نیاز برای بلند شدن هلیکوپتر نبوغ از سطح مشکل باشد، هرچند جاذبه در مریخ یک سوم زمین است همچنان پرواز بر سطح مریخ چالش برانگیز است. از دیگر مشکلات موجود در عملیات خارج از جو زمین مانند مریخ، تغییرات شدید دما و کاهش دما در ساعات شب است بطوری که لازم است این ابزار سرمای زیر 100 درجه و یا بیشتر را در ساعات شب تحمل نماید و در ساعات عملیاتی یعنی حدود 11 صبح انتظار می رود دما منفی 50 درجه سانتی گراد و وزش باد نزدیک به 5 متر بر ثانیه باشد.


هلیکوپتر نبوغ بر سطح مریخ


هدف مأموریت هلیکوپتر نبوغ پیش از انجام تحقیقات علمی بر روی مریخ، آزمایش جهت تأیید امکان پرواز هلیکوپتر در اتمسفر مریخ است، هرچند محققان آزمایش های مختلفی را در زمین شبیه‌سازی کرده اند تا از موفق بودن پروژه اطمینان حاصل کنند.
هلیکوپتر نبوغ قرار است در مدت 30 روز مریخی (حدود 31 روز زمینی) اقدام به 5 پرواز نماید. نبوغ در این پروازها حداکثر تا شعاع 300 متری و ارتفاع 3 تا 5 متر می تواند پرواز کند و تصاویری با دقت 13 مگاپیکسل از سطح مریخ تهیه کند.
اما بیشتر از تصاویر تهیه شده و ارزش علمی آنها، خود پرواز و تأیید امکان ساخت هلیکوپترهای مریخ نورد اهمیت ویژه ای دارد. این آزمایش ممکن است مأموریت های آتی مریخی را با تحول جدی همراه سازد و مأموریت ها را از سطح نشین و سطح نورد به هوانوردی در مریخ و سایر اجرام منظومه شمسی تغییر دهد زیرا با کمک یک پهپاد یا هلیکوپتر، امکان بررسی و مطالعه منطقه وسیعی از این اجرام با دقت بالا و در زمان بسیار کم فراهم می شود. همچنین مشکلات سطح نورد ها مانند گرفتار شدن در سطح نرم مریخ متوجه این نوع کاوشگرها نخواهد بود. درصورت موفقیت نبوغ در مریخ میتوان منتظر طراحی های بزرگتر و کارآمد تر با امکانات و قابلیت های بیشتر برای اعزام به مریخ باشیم. می توان متصور بود این شروعی برای هوانوردی در مریخ باشد و لازم است تمامی کشورها، یافته های علمی و تکنولوژیکی این مأموریت را مرور و خود را با پیشرفت های آینده همگام سازند.


آدرس کوتاه شده: