چهارشنبه, ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۱۳:۵۲ ۷۳
طبقه بندی: تازه ها
چچ
بررسی وضعیت رؤیت پذیری هلال شامگاهی رمضان 1442

بررسی وضعیت رؤیت پذیری هلال شامگاهی رمضان 1442

هلال ماه رمضان 1442 هجری قمری در غروب سه‌شنبه 24 فروردین 1400 هجری شمسی در تمام مناطق ایران به‌راحتی قابل‌رؤیت است، بنابراین طبق محاسبات نجومی ماه شعبان 1442، 30 روزه خواهد بود و ماه مبارک رمضان از روز چهارشنبه 25 فروردین‌ماه آغاز خواهد شد. ملاک شرعی آغاز ماه قمری بر اساس رؤیت هلال و محرز شدن آن برای مراجع معظم تقلید خواهد بود.

بررسی زمان رؤیت پذیری هلال ماه مبارک رمضان همواره برای مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا نشان‌دهنده شروع ماه‌های مهم قمری همچون مبارک رمضان و عمل به مناسک و اعمال شرعی است. به لحاظ شرعی در فقه شیعه مبنای آغاز هرماه قمری رؤیت هلال ماه است. در این میان نظرات فقهی متفاوتی میان مراجع عظام تقلید در خصوص مقبولیت رؤیت با ابزار و چشم مسلح و یا رؤیت در روز یا پس از غروب وجود دارد که موضوع این نوشتار نیست. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا پیش‌بینی از وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه مبارک رمضان 1442 ارائه کنیم. از دیدگاه محاسبات نجومی، وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه وابسته به پارامترهای متعدد مداری و جوی مانند سن ماه، جدایی زاویه‌ای از خورشید، ارتفاع از سطح افق، عرض دایره‌البروجی، پارامتر دید و کمیت‌هایی ازاین‌دست است. با توجه به قراردادهای موجود در تقویم قمری، در روز 29 از هرماه قمری اقدام به رصد هلال ماه می‌شود و درصورتی‌که رصدگران موفق به رؤیت هلال در یک از این روز شوند، روز بعدازآن، اول ماه قمری آینده خواهد بو و در غیر این صورت ماه قمری 30 روزه بوده و ماه قمری بعد یک روز پس‌ازآن آغاز خواهد شد.

هلال شامگاهی ماه رمضان 1442 در 7 صبح دوشنبه 23 فروردین‌ماه به متولد می‌شود به این معنی که ماه در این زمان در حالت مقارنه قرار می‌گیرد که به آن ماه نو نیز گفته می‌شود.در همان روز غروب خورشید در ساعت 19:41 و غروب ماه در ساعت 20:01 اتفاق خواهد افتاد. در لحظه غروب خورشید، سن ماه 12 ساعت و 40 دقیقه خواهد بود و ضخامت قسمت روشن ماه 6 ثانیه قوسی و 0.35 درصد از سطح آن روشن خواهد بود. در همین زمان، ارتفاع ماه از سطح افق 2 درجه و 39 دقیقه قوسی خواهد بود و جدایی زاویه‌ای(فاصله ظاهری آن از خورشید) به 6 درجه و 46 دقیقه قوسی خواهد رسید. بر اساس مقادیر کمیت‌های فوق در شهر تهران و همچنین بررسی‌ مقادیر محاسباتی برای دیگر نقاط کشور، هلال ماه در شامگاه 23 فروردین‌ماه 1400، مقارن با 29 شعبان 1442 حتی با ابزار رصدی نیز رؤیت پذیر نخواهد بود.


نقشه رؤیت پذیری هلال ماه در غروب روز دوشنبه 23 فروردین 1400


در تصویر فوق مناطق رؤیت پذیر به رنگ قرمز نمایش داده ‌شده است. همان‌طور که مشخص است در هیچ‌یک از مناطق ایران ( مناطق قرارگرفته در ناحیه سفید) در غروب دوشنبه هلال ماه قابل‌رؤیت نخواهد بود.


جدایی زاویه‌ای خورشید و ماه در لحظه غروب خورشید در 23 فروردین 1400


بنابراین روز سه‌شنبه 24 فروردین 1400، روز پایانی ماه شعبان خواهد بود و در غروب این روز هلال ماه در سراسر ایران با ارتفاع و روشنایی قابل‌توجهی دیده خواهد شد و شرایط رصدی مناسبی خواهد داشت. سن ماه در غروب این روز، 36 ساعت و 41 دقیقه، جدای زاویه‌ای آن با خورشید 16 درجه و 55 دقیقه قوسی و ارتفاع هلال از سطح افق در لحظه غروب خورشید 13 درجه و 21 دقیقه قوسی خواهد بود و هلال ماه تا بیش از یک ساعت از غروب خورشید در افق غربی به‌راحتی دیده خواهد شد درحالی‌که حدود 2% از سطح آن روشن است.


وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه در روز سه‌شنبه 24 فروردین 1400 هجری شمسی


همان‌طور که از تصویر بالا مشخص است هلال ماه مبارک رمضان در غروب سه‌شنبه 24 فروردین در تمام مناطق ایران به‌راحتی و با چشم غیرمسلح قابل‌رؤیت خواهد بود (رنگ قرمز).


آدرس کوتاه شده: