شنبه, ۰۷ فروردین ۱۴۰۰ ۱۲:۴۴ ۴۰
طبقه بندی: تازه ها
چچ
ساعت زمین؛یک ساعت خاموشی هدیه ما به زمین

ساعت زمین؛یک ساعت خاموشی هدیه ما به زمین

ساعت زمینی پویش جهانی است که از مردم دعوت می‌کند تا با خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل الکترونیکی خود از ساعت 20:30 الی 21:30 شنبه 7 فروردین 1400،‌ یک ساعت به زمین استراحت بدهند و مصرف منابع انرژی را کنترل کنند.

سیاره ما زمین درگیر تغییرات گسترده اقلیمی و زیست‌محیطی شده است، مصرف بی‌رویه انرژی یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر در اکوسیستم زمین است. تولید گازهای گلخانه‌ای و مخرب در یک سده گذشته علاوه بر پدیده گرایش زمین اثراتی بر لایه‌های جو مانند اوزون داشته که نتیجه آن تغییرات گسترده در الگوهای بارش و رفتار فصل‌هاست، کاهش باراندگی و یا وقوع بارش‌های سیل‌آسا و طوفان‌های عظیم، بالا آمدن سطح آب دریاها و ذوب شدن یخچال‌های طبیعی تنها بخشی از اثرات جبران‌ناپذیر مصرف سوخت‌های فسیلی و تولید گازهای گلخانه است. سهم قابل‌توجهی از این منابع انرژی، صرف تولید برق در جهان می‌شوند که خود مولد مشکلات دیگری خواهد شد. استفاده غیرضروری و بی‌رویه از منابع نوری و نورپردازی غیراستاندارد در شهرها، جاده‌ها، مراکز صنعتی و گردشگری علاوه بر اثرات مخرب بر زندگی گونه‌های جانوری و گیاهی باعث می‌شود تا لذت دیدن زیبایی‌های آسمان شب از انسان گرفته شود. آلودگی نوری با ایجاد اخلال در ساعت فیزیولوژیک بدن انسان، بر عملکرد دستگاه‌های حیاتی مؤثر است و می‌تواند منجر به بروز مشکلات ذهنی و روحی گردد.

برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی و متوجه کردن مردم نسبت به اثرات سو مصرف بی‌رویه منابع انرژی، هرسال ساعت 20:30 الی 21:30 از آخرین شنبه ماه مارس به‌عنوان ساعت زمین انتخاب می‌شود. از همه مردم درخواست می‌شود تا در این ساعت، چراغ‌ها و لوازم الکترونیکی خود را یک ساعت به حالت خاموش درآورند. هرساله در ایران در این ساعت نورپردازی‌های نمادهای مهم شهری و فرهنگی کشور به حالت خاموش درمی‌آیید تا مردم به مشارکت در این پویش جهانی باارزش ترغیب شوند و با جلب افکار عمومی علاوه بر کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، کنترل آلودگی نوری و نجات زین از گرمایش جهانی، منجر به تغییر در سبک زندگی مردم و کاهش مصرف‌گرایی گردد.

با خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل الکترونیکی خود از ساعت 20:30 الی 21:30 یک ساعت به زمین استراحت بدهیم و مصرف منابع انرژی را کنترل کنیم.

آدرس کوتاه شده: