پنجشنبه, ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ۱۸:۱۶ ۱۴۱
طبقه بندی: اخبار داخلی
چچ
ایران میزبان شبکه رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا-اقیانوسیه

ایران میزبان شبکه رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا-اقیانوسیه

شبکه بین‌المللی رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا-اقیانوسیه با همکاری سازمان فضایی ایران و سایر کشورهای عضو اپسکو راه‌اندازی می‌شود.

سازمان فضایی ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و به‌عنوان یکی از اعضا سازمان همکاری‌های فضایی آسیا-اقیانوسیه (اپسکو) میزبان یکی از رصدخانه‌های علوم فضایی آسیا-اقیانوسیه یا به‌اختصار APSSOAsian-Pacific Space Science Observatories) خواهد شد. هدف از این مشارکت علمی، انجام تحقیقات نجومی میان‌قاره‌ای در محدوده غرب آسیا تا شرق اقیانوس آرام و انجام رصدهای یکپارچه مساحی آسمان شب است. از بزرگ‌ترین چالش‌های منجمان در جهان، داده گیری طولانی‌مدت از یک جرم سماوی است که با توجه به گردش زمین امکان انجام آن از یک رصدخانه میسر نخواهد شد. به همین منظور منجمان از طریق ایجاد شبکه‌های رصدخانه‌ای در طول‌های جغرافیایی متفاوت و دنبال کردن فرآیند رصد در این رصدخانه‌ها مشکل را رفع می‌کنند. تمرکز پروژه اپسو بر رصد اجرام فضایی نزدیک زمین، دنباله‌دارها و سیارک‌ها و پایش مخاطرات ناشی از پسماندهای فضایی است. همچنین موضوعاتی مانند مساحی آسمان به هدف آشکارسازی و داده گیری از ابرنواخترها، انفجارهای پرتوگامای جدید و موارد مشابه به‌عنوان اهداف جانبی این پروژه پیش‌بینی شده است. ایجاد چنین شبکه‌هایی این امکان را فراهم می‌آورد تا با انجام رصدهای یکپارچه از عرض‌های جغرافیایی متفاوت به‌صورت هم‌زمان، پوشش کاملی از آسمان شب ایجادشده و بخش بزرگی از آسمان رصد شود. مساحی آسمان، نوعی از رصدهای هماهنگ است که هدف آن پایش تغییرات رخ‌داده در موقعیت و مشخصات فیزیکی اجرام شناخته‌شده و یافتن تغییرات رخ‌داده درگذر زمان است.

رصدخانه‌های پیش‌بینی‌شده در پروژه اپسو در رده تلسکوپ‌های سریع طبقه‌بندی می‌شوند که امروزه موردتوجه عمده مراکز تحقیقاتی جهان قرار دارد و این امکان را می‌دهد تا از طریق سامانه‌های چابک باقدرت نورگیری بالا، هم‌زمان رصد و داده گیری از چندین جرم سماوی صورت پذیرد. در حال حاضر فرآیند طراحی جزئی سامانه‌های اپتیکی این پروژه با مشارکت فعال بخش نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود اولین نورگیری مشترک در این شبکه در سال 2024 صورت پذیرد.

توسعه همکاری‌های علمی منجمان و محققان کشورهای عضو اپسکو، ترویج علوم فضایی و توجه به علوم شهروندی و ایجاد مرکز داده به‌روز از اجرام سماوی نزدیک به زمین و پسماندهای فضایی از اهداف اساسی این طرح است.

آدرس کوتاه شده: