سه شنبه, ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵ ۴۹
طبقه بندی: تازه ها
چچ
ساخت ایستگاه بین المللی تحقیقاتی در ماه

ساخت ایستگاه بین المللی تحقیقاتی در ماه

با افزایش تلاش های بین المللی برای ساخت ایستگاه بین المللی تحقیقاتی ماه و افزایش مشارکت و همکاری در حوزه اکتشافات فضایی و فناوری فضایی در دستور کار همکاری مشترک چین و روسیه قرار گرفت.

مطابق اعلام سازمان ملی فضایی چین، در 19 اسفند (9 مارس) چین و روسیه بصورت ویدیو کنفرانس اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌ای جهت همکاری در ساخت ایستگاه بین‌المللی تحقیقاتی ماه(International Lunar Research Station) به‌اختصار ILRS کردند. پیرو این تفاهم نامه کشورها پایبند به اصول مشارکت در ساخت و بهره‌ برداری مشترک از منافع، ایجاد همکاری گسترده در ILR، پذیرش تمام کشورهای علاقه‌مند به همکاری و شرکای بین‌المللی، تقویت تبادل تحقیقات علمی، تشویق اکتشافات انسان و استفاده از فضای ماورای جو برای اهداف صلح‌آمیز شدند.

ایستگاه بین‌المللی تحقیقات ماه (ILRS) یک مرکز تحقیقات علمی باقابلیت عملکرد خودکار و بلندمدت است که در سطح یا مدار ماه قرار می‌گیرد. این ایستگاه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی چندمنظوره مانند اکتشاف و استفاده از ماه، رصدهای ماه پایه، تحقیقات علمی پایه‌ای و تاییدات فنی را انجام خواهد داد.

در قالب ساخت ایستگاه بین‌المللی تحقیقاتی ماه، با استفاده از تجربیات کشورهای عضو در زمینه ی علوم فضایی، تحقیق و توسعه و استفاده از تجهیزات و فناوری‌های فضایی استفاده می‌کنند تا به‌صورت مشترک نقشه راه ساخت این ایستگاه را تهیه کنند و همکاری نزدیکی در برنامه‌ریزی، طراحی و توسعه، پیاده‌سازی و عملکرد ILRS و اطلاع‌رسانی پروژه در مجامع بین‌المللی فضایی داشته باشند.

چین و روسیه پیش‌ از این در فناوری فضایی و کاربرد همکاری داشته‌اند. هم اکنون در پروژه‌هایی مثل «چانگ ای-7» (Chang’e-7) چین و Luna-Resurs-1 روسیه و ساخت مرکز داده مشترک اکتشافات ماه و فضای ماورا جو همکاری می کنند و فعالانه همکاری ها در زمینه ی تحقیقات عمق فضا را گسترش می دهند.

آدرس کوتاه شده: