چهارشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ۲۲:۰۶ ۹۱
طبقه بندی: تازه ها
چچ
طوفان خوشیدی، پنجشنبه 20 آذر 99 به زمین خواهد رسید!

طوفان خوشیدی، پنجشنبه 20 آذر 99 به زمین خواهد رسید!

طی دو هفته اخیر شراره خورشیدی کلاس M و C در خورشید به وقوع پیوست که بیانگر فعال شدن دوباره خورشید است. خورشید به عنوان نزدیک ترین ستاره به زمین (در فاصله 150 میلیون کیلومتری) و منشا انرژی برای سیاره ما، اثرات گسترده ای بر زندگی و مظاهر فناوری دارد و رویدادهای به وقع پیوسته و اغتشاشات سطح آن می تواند منجر به بروز تغییرات آب و هوایی و خسارت های گسترده به زیرساخت های فناورانه شده و تأثیرات جدی در سراسر منظومه شمسی داشته باشد.

طی دو هفته اخیر شراره خورشیدی کلاس M و C در خورشید به وقوع پیوست که بیانگر فعال شدن دوباره خورشید است. خورشید به عنوان نزدیک ترین ستاره به زمین (در فاصله 150 میلیون کیلومتری) و منشا انرژی برای سیاره ما، اثرات گسترده ای بر زندگی و مظاهر فناوری دارد و رویدادهای به وقع پیوسته در آن و اغتشاشات سطح آن می تواند منجر به بروز تغییرات آب و هوایی و خسارت های گسترده به زیرساخت های فناورانه شده و تأثیرات جدی در سراسر منظومه شمسی داشته باشد. به تازگی خورشید وارد بیست و پنجمین دوره فعالیت خود شده و دوره آرامش را پشت سر گذاشته است. دانشمندان معتقدند دوره جدید فعالیت خورشید از تیرماه امسال آغاز شده است و انتظار می رود با شدت گرفتن فعالیت های خورشیدی، طوفان های خورشیدی اقلیم فضا را تحت تاثیر خود قرار داده و پیامدهای آن بر روی انسان و زمین تاثیر گذار باشد. خورشید تقریباً 150 میلیون کیلومتر از ما فاصله دارد.
لکه های خورشید نقاطی با دمای 3000-4500 درجه کلوین هستند که دمایی کمتر از سطح خورشید (با دمای 6750 کلوین) دارند. در زمان افزایش فعالیت خورشیدی شاهد افزایش این لکه ها هستیم که در بازه های 11 سال موسوم به دوره های خورشیدی تعداد آنها کم و زیاد می شود. لکه های خورشیدی اغلب منبع شراره های خورشیدی هستند که می توانند باعث خاموشی رادیویی در فرکانس بالا و قطع ارتباطات در زمین شوند. همچنین همزمان لکه های خورشید ممکن است باعث فوران های جرم تاجی شود که ذرات باردار زیادی را در منظومه شمسی منتشر میکند. این ذرات عامل ایجاد شفق های قطبی و همچنین اختلالات در ماهواره ها، افزایش جریان القائی در شبکه توزیع برق، افزایش خوردگی لوله های انتقاق نفت و ... است.

در روز یکشنبه مورخ 99/9/9، یک شراره خورشیدی کلاس M4 با انرژی حدود 4- 10 تا 5-10 وات بر متر مربع در لبه شرقی خورشید فوران کرد. شراره های خورشیدی در مقیاس پنجگانه ای رتبه بندی می شوند: شراره های کلاس A کوچکترین و به دنبال آنها شراره های کلاس M، C، B و در نهایت کلاس X هستند. از آنجایی که شراره مذکور به سمت زمین در حرکت بود مورد توجه قرار گرفت است.در روز دوشنبه مورخ 99/9/17 ، یک شراره دیگر به بزرگی C7 با انرژی حدود 5-10 تا 6-10 وات بر متر مربع از منطقه فعال 2790 خورشید رخ داد که به سمت زمین با سرعت 700-900 کیلومتر بر ثانیه در حرکت است. تجزیه و تحلیل ها نشان میدهد اواخر روز چهارشنبه طوفانی با قدرت G1 (ضعیف) به زمین می رسد و با ادامه اثرات طوفان در صورتی که با میدان مغناطیسی زمین درگیر شود در روز پنج شنبه طوفان قوی را شاهد خواهیم بود. منطقه برخورد در درجه اول 50 درجه عرض جغرافیایی مغناطیسی است.تاثیرات احتمالی عبارتند از:
1- جریانهای القایی که باعث بی نظمی ولتاژ سیستم برق میشود و ممکن است هشدارهای بی علت (دروغین) در برخی از دستگاه های محافظتی ایجاد شود.
2- ایجاد اختلال در سیستم های ناوبری مانند GPS، گلوناس، بی دو که دقت این شبکه ها به صورت متناوب تغییر خواهند کرد.
3- اختلال در مخابرات بخصوص در امواج رادیویی فرکانس بالا (HF)
4- افزایش نیروی درگ و احتمال تغییر مداری ماهواره های مدار نزدیک به زمین (LEO)
5- افزایش شارژ سطحی بدنه ماهواره ها
6- ایجاد شفق های قطبی در عرض های جغرافیایی شمال زمین
از آنجا که پیش بینی می شود چرخه فعالیت خورشیدی تا سال زمستان 1405 به اوج خود برسد لذا با افزایش شرارها و طوفان های خورشیدی احتمالا آسیب جدی و اختلال در شبکه های مخابراتی زمینی و فضایی، شبکه توزیع برق، اختلال در ماهوارها، خطوط لوله های نفت و... این نگرانی وجود دارد. می بایست برای چند سال آینده به منظور محافظت از زیرساخت های حیاتی کشور برنامه ریزی دقیقی صورت بگیرد. پیش بینی های پیشرفته از مرکز اقلیم فضایی ایالات متحده زمان کافی برای محافظت از زیرساخت های حیاتی را قبل از رسیدن طوفان اعلام میکند اما نگرانی ها در مورد کفایت آنها نیز در سطح جهانی مطرح است.

آدرس کوتاه شده: