یکشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۲۰:۲۷ ۲۱۴
طبقه بندی: اخبار نجوم و اکتشافات فضایی
چچ
وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۰

وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۰

ماه نو بطور معمول در هر گردش هلالی کره ماه به دور زمین رخ می‌دهد و یکی از فازهای ماه است. ماه نو سرآغاز زمانبندی ماه قمری است.

ماه نو بطور معمول در هر گردش هلالی کره ماه به دور زمین رخ می‌دهد و یکی از فازهای ماه است و آن زمانیست که ماه در مسیر خود از مقارنه با خورشید (هنگامی که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد هیچ بخشی از ماه برای ناظر زمینی روشن نیست. اصطلاحاً به این لحظه مقارنه ماه و خورشید یا ماه نو گفته می‌شود. در واقع مقارنه لحظه تولد ماه است) گذشته و پس از اولین یا دومین شب، در هنگام غروب به شکل هلال نورانی باریکی از جانب مغرب با ارتفاع کمی خود را نمایش می‌دهد. ماه نو سرآغاز زمانبندی ماه قمری است.
برای رؤیت‌پذیری هلال، عوامل متعددی دخیل است که از آن جمله می‌توان به؛ ارتفاع ماه از افق، جدایی زاویه ای ماه از خورشید، ضخامت کمان ماه، فاز ماه (در صد مساحت روشنایی)، مدت زمان مکث ماه (مدت زمان حضور ماه در آسمان از غروب خورشید تا غروب ماه)، سن هلال ماه (زمان پس از مقارنه تا غروب) و طول کمان هلال ماه اشاره نمود.
در ایران تولد ماه نو (مقارنه ماه و خورشید) در روز دوشنبه مورخ ۱۳ خردادماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۳ به وقت محلی به وقوع می‌پیوندد. یعنی در این زمان ماه بین خورشید و زمین قرار می گیرد. طبق نقشه زیر، در این تاریخ هلال ماه نو به سختی و با کمک تلسکوپ های بسیار قدرتمند تنها در آمریکا و جزایر پلی نزی قابل رؤیت خواهد بود. در غروب همین روز، بدلیل فاصله ی زمانی کوتاه بین وقوع مقارنه و غروب خورشید در پهنه ی ایران، تحت هیچ شرایطی هلال ماه شوال قبل و یا بعد از غروب خورشید با چشم عادی و یا با استفاده از ابزار رصدی قابل مشاهده نخواهد بود.

اما طبق نقشه زیر، ماه در روز سه شنبه ۱۴ خردادماه به آسانی تقریبا در سراسر جهان به جز نیوزیلند، استرالیا و ژاپن دیده خواهد شد. در این روز، ماه در تهران از افق شرق- شمال شرق (سمت: ۶۴ درجه) در ساعت ۶:۳۷ طلوع خواهد کرد و در افق غرب-شمال غرب (سمت: ۲۹۷ درجه) در ساعت ۲۱:۲۰ غروب می کند. در این زمان فاز ماه ۱.۲ درصد است. در لحظه غروب آفتاب، ارتفاع ماه از افق تقریبا ۱۰ درجه خواهد بود.

در نقشه های بالا، رنگ ها نشاندهنده مفاهیم زیر هستند؛
 رنگ سبز: با چشم غیر مسلح به آسانی قابل رویت است.
 رنگ آبی: تحت شرایط عالی، قابل رویت است.
 رنگ خاکستری: استفاده از ابزار اپتیکی برای یافتن ماه
 رنگ قرمز: ماه فقط با ابزار اپتیکی قابل رویت است.

سازمان فضایی ایران ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، پیشاپیش فرارسیدن عید سعید فطر را به تمامی مسلمین جهان بویژه شیفتگان آسمان شب تبریک می‌گوید.

آدرس کوتاه شده: