شنبه, ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۲۷ ۳۳۸
طبقه بندی: اخبار نجوم و اکتشافات فضایی
چچ
وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه رمضان

وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه رمضان

با توجه به اینکه ماه های قمری براساس رویت ماه بوده و مراسم دینی مسلمانان هم بر پایه ماه های قمری انجام می گیرند رویت هلال ماه نو دارای اهمیت زیادی است.

با توجه به اینکه ماه های قمری براساس رویت ماه بوده و مراسم دینی مسلمانان هم بر پایه ماه های قمری انجام می گیرند رویت هلال ماه نو دارای اهمیت زیادی است و این مهم به خصوص در مورد ماه مبارک رمضان و ماه ذی الحجه که دو فریضه واجب روزه و حج در آنها انجام می‌شود، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.
ماه نو بطور معمول در هر گردش هلالی کره ماه به دور زمین رخ می‌دهد و یکی از گام‌های ماه است و آن زمانی است که ماه در فاصله میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد و بخشی از آن نورانی می‌شود که در جهت مخالف زمین است. اما هلال ماه نمایش بخش روشن ماه است آنگونه که توسط بیننده از روی زمین دیده می‌شود. هنگامی که جدایی زاویه ای ماه و خورشید به ۷ درجه (حد دانژون) رسید، نخستین نور به سطح رو به زمین می‌تابد و لبه باریکی از ماه روشن می‌شود. البته هنوز عوارضی چون کوه های بسیار مرتفع یا گودال‌ها وجود دارند که سبب می‌شوند هلال ماه پیوسته نباشد و قطعه قطعه ظاهر شود. هر چه زمان بیشتری بگذرد، فاصله هلال از خورشید بیشتر می‌شود و هلال هم بزرگ تر، ضخیم تر و پر نورتر می‌شود. درصورت مشاهده هلال جدید در هنگام غروب خورشید، این زمان آغاز ماه نو می باشد واز فردای آن روز ماه جدید قمری شروع می شود.در زمان ماه نو در روز ۲۹ یا ۳۰ ماه قمری، رصدگران هلال با تجهیزات رصدی عصر هنگام در منطقه غرب آسمان و در حوالی تقریبی غروب خورشید به شکار هلال می پردازند. رویت بعضی از هلال ها آسان بوده و رویت بعضی نیز بسیار دشوار است و رصدگر باید دارای تجربه زیادی در استهلال باشد (هلال های بحرانی).

به طور کلی سه نوع دسته بندی اصلی برای هلال ماه وجود دارد:

  • هلال صبحگاهی به هلالی گفته می شود که بتوان هلال ماه را قبل از طلوع خورشید ویا اندکی بعد از طلوع خورشید رصد کرد.معمولا در حوالی زمان طلوع خورشید در روزهای ۲۷ یا ۲۸ ماه قمری انجام می شود.به طور دقیق تر هلال صبحگاهی آخرین هلال ماه قابل مشاهده،قبل از مقارنه ماه وخورشید است.
  • هلال شامگاهی به هلالی گفته می شود که بتوان در آن هلال را بعد از غروب خورشید ویا اندکی قبل از غروب خورشید رصد نمود.
  • هلال در روز به رصدی اطلاق می شود که در طول روز انجام گیرد.به عبارت دیگر رصد هلال زمانی باشد که نور خورشید٬ آسمان را تحت تاثیر خود قرار داده باشد.گاهی اوقات به دلیل ارتفاع بسیار کم هلال ماه در زمان طلوع یا غروب خورشید،امکان رویت آن وجود ندارد.در این مواقع رویت آن در روز فرصت خوبی برای به دام انداختن هلال ماه است.

پارامترها و عوامل نجومی بسیاری در وضعیت رویت پذیری هلال تأثیرگذار است. از آن جمله می توان به زمان مقارنه، سن هلال، جدایی زاویه ای ماه وخورشید (حد دانژون)، اختلاف سمت ماه و خورشید در زمان غروب خورشید، ارتفاع هلال، مکث ماه، ضخامت هلال، در اوج یا حضیض بودن ماه، قدرت ابزار اپتیکی و قدرت تفکیک چشم ناظر اشاره نمود.

امسال لحظه مقارنه ماه و خورشید ساعت ۰۳:۱۶:۳۱ بامداد روز ۱۵ اردیبهشت ماه برابر با ۲۹ شعبان به وقوع می پیوندد. سن این هلال در ایران در غروب روز ۱۵ اردیبهشت حدود ۱۶ تا ۱۷ ساعت خواهد بود. با توجه به اینکه ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید ۴ درجه و ۵۰ دقیقه قوسی، فاز ماه ۰.۶۶% و عرض دایره البروجی ماه در حدود ۵- درجه است، بنابراین این هلال در ایران با چشم غیرمسلح قابل رویت نخواهد بود. استفاده از دوربین دوچشمی و تلسکوپ تحت شرایط مناسب رصدی و جوی، رویت این هلال را ممکن می کند. می توان گفت در ایران به استثنای غرب استان گلستان، خراسان شمالی و رضوی و قسمتی از خراسان جنوبی هلال ماه با ابزار قابل رویت میباشد.

آدرس کوتاه شده: