دوشنبه, ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۲۰:۲۷ ۹۸
طبقه بندی: اخبار نجوم و اکتشافات فضایی
چچ
نجوم به عنوان دروازه ورود علاقه مندان و جوانان به علم تلقی می شود

نجوم به عنوان دروازه ورود علاقه مندان و جوانان به علم تلقی می شود

همزمان با هفته جهانی نجوم، مهندس صادقی نایینی سرپرست معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در مرکز برج میلاد تهران، از نزدیک با فعالیت ها و مشکلات بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه آشنا شد.

همزمان با هفته جهانی نجوم و با هدف ایجاد زیرساخت و بستر مناسب برای توسعه پایدار نجوم در سطح کشور و ترویج دانش نجوم در میان اقشار مختلف جامعه، مهندس صادقی نائینی سرپرست معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران ضمن بازدید از نمایشگاه هفته جهانی نجوم در مرکز برج میلاد تهران، از نزدیک با فعالیت‌ها و مشکلات بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه آشنا شد.
مهندس نائینی با تأکید بر اهمیت بخش نجوم و اکتشافات فضایی گفت: همانطور که شاهد هستیم نجوم در تمام ابعاد زندگی بشر تأثیر بسزائی داشته است و این مهم بخاطر ذات دانش نجوم است که تمام علوم پایه به طرز چشمگیری در آن دخیل هستند. به عبارت دیگر نجوم یک دانش میان رشته‌ای است که علوم محض در آن متبلور شده‌اند. از این رو شاهد تنوع بسیار زیادی از دستاوردها و کاربردهای این دانش هستیم. می‌توان از حوزه‌هایی مانند صنعت، انرژی و پزشکی تا موضوعات اجتماعی و روزمره انسان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مثال‌های متنوعی زد. به عناون مثال تقویم، زمان‌سنجی و مکانیابی از جمله کاربردی‌ترین موضوعات زندگی تمامی انسان‌هاست که بر پایه دانش نجوم استوار است.
معاون سازمان فضایی ایران افزود: علم نجوم را می‌توان به عنوان یک علم خاص تلقی کرد چرا که در یک نگاه کلی در می‌یابیم که موضوعات نجومی جزء جذاب ترین مباحث در میان مردم است و افراد را به خود جذب می‌کند و از اینرو اغلب جوانان با نجوم وارد دنیای علم می‌شوند و راه و روش تحقیق علمی را فرا می‌گیرند و در این مسیر نظر آنها به علوم دیگر نیز جلب می‌شود. بنابراین می‌توان نجوم را به عنوان دروازه ورود علاقه‌مندان به علم تلقی کرد. انجمن بین‌المللی نجوم نیز به این موضوع تأکید دارد که از علاقه جوانان و نوجوانان به نجوم می‌توان جهت سوق آنها به دیگر علوم طبیعی استفاده نمود. با استفاده از علاقه‌مندی جوانان به نجوم می‌توانیم امیدوار باشیم نسل آینده در راه علم، تربیت و پروش می‌یابند که این خود به عنوان اساسی ترین زیرساخت کشور (برخورداری از نیروی انسانی با انگیره و متخصص) تلقی می‌شود.

آدرس کوتاه شده: