یکشنبه, ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ۲۰:۲۷ ۵۸
طبقه بندی: اخبار نجوم و اکتشافات فضایی
چچ
​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر برگزار شد

​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر برگزار شد

​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر همزمان با ششمین روز از هفته جهانی فضا در روز دوشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در محل تالار علامه حلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. این همایش یکروزه با توجه به اهمیت این موضوع و شعار هفته جهانی فضا در سال جاری برنامه ریزی و و با حضور حدود ۱۲۰ نفر از محققین و دانشجویان علاقمند در این زمینه برگزار گردید.

​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر همزمان با ششمین روز از هفته جهانی فضا در روز دوشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در محل تالار علامه حلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار گردید.
در حدود ۳۰ سال از کشف اولین سیاره فراخورشیدی می گذرد و تاکنون بیش از ۳۵۰۰ سیاره فراخورشیدی کشف شده اند و رصد، بررسی و کشف این اجرام امروزه به یکی از داغ ترین و مورد توجه ترین موضوعات تحقیقاتی در جهان علم تبدیل شده است. اهمیت بررسی این سیارات در اینجاست که می تواند پاسخگوی سوالاتی مهم در زمینه نحوه شکل گیری و تکامل سیارات و منظومه های سیاره ای باشد که می تواند به انسان در درک نحوه بوجود آمدن زمین کمک کند زیرا می توانیم از این طریق مراحل متفاوت شکل گیری سیارات را مشاهده کنیم. همچنین مطالعه جو این سیارات به ما کمک می کند تا به دنبال نشانه هایی از حیات در کیهان باشیم. همایش یکروزه سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر نیز با توجه به اهمیت این موضوع و شعار هفته جهانی فضا در سال جاری برنامه ریزی و با حضور حدود ۱۲۰ نفر از محققین و دانشجویان علاقمند در این زمینه برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم مهندس صادقی نایینی مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، گزارشی از برنامه ها و فعالیت های سازمان فضایی ایران در هفته جهانی فضا که از ۱۲ مهرماه سال جاری شروع و تا روز سه شنبه ۱۸ مهرماه ادامه خواهد داشت ارایه کردند و سپس سخنرانان همایش در ۳ نوبت سخنرانی های خود را ارائه و شرکت کنندگان را با آخرین دستاوردهای علمی در این زمینه آشنا کردند. این سخنرانی ها شامل موضوعاتی از قبیل روش های رصد و آشکارسازی و داده گیری از سیارات فراخورشیدی و چگونگی تحلیل داده ها و مفاهیم فیزیکی حاکم بر شکل گیری این اجرام و همچنین مفاهیم حیات انواع گونه های حیات ممکن در کیهان و نحوه شکل گیری گونه های حیات و نحوه بررسی زیست پذیری این سیارات بود.
اسامی و عناوین سخنرانی استادان مدعو به این همایش به شرح زیر بود:
۱.پروفسور نادر حقیقی پور، استاد موسسه نجوم دانشگاه هاوایی، رییس بخش علوم سیاره ای و اختر زیست شناسی اتحادیه بین المللی نجوم (IAU) با موضوع شکل گیری سیارات فراخورشیدی.
۲.دکتر سهراب راهوار استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با موضوع روش های آشکار سازی سیارات فراخورشیدی.
۳.پروفسور نعمت ا... ریاضی استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی با موضوع مطالعه آماری داده های سیارات فراخورشیدی.
۴.سر کار خانم حاجی زاده استاد فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با موضوع اخترزیست شناسی روشنگر افق های نا شناخته.
۵. دکتر صدیقه سجادیان استاد فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان با موضوع کاربرد ریزهمگرایی گرانشی در آشکارسازی سیارات فراخورشیدی و چگونگی رصد و نحوه تحلیل داده های رصدی
۶.مهندس کورش رکنی مدیر بخش نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران با موضوع نورسنجی از فراخورشیدی ها با استفاده از تلسکوپ های متوسط و نحوه رصد، داده گیری و تحلیل داده ها.

آدرس کوتاه شده: