۱۴۰۰/۰۸/۰۴ ۱۰:۵۶ ۱۸۱
طبقه بندی: رصدخانه های ایران
چچ
رصدخانه ملی ایران

رصدخانه ملی ایران

رصدخانه ملی ایران در طول جغرافیایی 51.319 درجه و عرض جغرافیایی 33.674 درجه و ارتفاع 3600 متر از سطح دریا واقع شده است. تلسکوپ اصلی این رصدخانه مدل ریچی کریتین کلاسیک با دو آینه اولیه و ثانویه و با نسبت کانونی f / 11.24 است.


فعالیت های مکان یابی رصدخانه ملی ایران از سال 1379 و حتی چهار سال زودتر از تصویب رسمی طرح رصدخانه ملی آغاز شد. در این مطالعات پارامترهای بسیاری مورد توجه قرار گرفتند از جمله تلاطمات جوی،‌ سرعت و جهت باد، تاریکی و صافی آسمان،‌ دما و رطوبت وابسته و.... در سال ۱۳۸۸ و پس از اتمام تلاش های گسترده تیم‌های مکان یابی و مکان پایی، قله گرگش در ارتفاع ۳۶۰۰ متری برای ساخت رصدخانه ملی ایران انتخاب شد.
سایت گرگش در نواحی مرکزی ایران و در عرض جغرافیایی 33.674 درجه شمالی و طول جغرافیایی 51.319 درجه واقع شده است. ارتفاع این سایت ۳۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است. این قله در میان تمام کوه‌های رشته کوه کرکس بلندترین است و دارای شعاع ۵۰ کیلومتر می باشد.
محفظه تلسکوپ رصدخانه ملی متشکل از یک ساختمان هشت ضلعی است. بخش ثابت محفظه دارای ساختار بتن یا فولادی است که توسط پانل های ساندویچی پوشیده می شود. قطر بخش ثابت حدود ۱۵ متر و ارتفاع آن 9.5 متر است. چرخها، غلتکها، تله گرد و غبار، مکانیزم های جرکت دهنده گنبد و همچنین سیستم انتقال قدرت الکتریکی در رابط بین قسمت ثابت و متحرک محفظه واقع شده اند.
بخش ثابت محفظه چهار طبقه است که شامل طبقات رصدی، و گنبد می شود و طبقه های زیرین آن به صورت فعال سرد می شوند تا در طول روز هم دمای ساختمان معادل دما در شب باشد.


موقعیت جغرافیایی:

رصدخانه ملی ایران در طول جغرافیایی 51.319 درجه و عرض جغرافیایی 33.674 درجه و ارتفاع 3600 متر از سطح دریا واقع شده است.


تجهیزات:

تلسکوپ اصلی رصدخانه ملی ایران مدل ریچی کریتین کلاسیک با دو آینه اولیه و ثانویه است. نسبت کانونی این تلسکوپ، f / 11.24 است که میدان دیدی در حدود ۲۰ دقیقه قوسی را در محل فوکوس کاسگرین تلسکوپ فراهم می کند. در محل کانون کاسگرین دارای میدان دید ۲۰ دقیقه قوسی است و در این میدان وضوح تصویری بهتر از ۰/۵ ثانیه قوس (FWHM) دارد. سه درگاه کناری هر یک با میدان دید ۸ دقیقه قوسی در نظر گرفته شده اند و از این رو می توان در آن واحد چهار ابزار نجومی را بر روی تلسکوپ نصب کرد. محدوده کاری این تلسکوپ از ۳۲۵ تا ۲۵۰۰ نانومتر است که البته در ابتدا تمرکز بر روی محدوده مرئی خواهد بود. آینه اصلی هذلولوی است و به همراه آینه ثانویه هذلولی فوکوسی تصحیح یافته و بسیار خوب را بدست می دهند.
سامانه میدان دید باز INOLA به عنوان اولین آرایه رصدی از تلسکوپهای برنامه ریزی شده برای رصدخانه ملی ایران در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید. این سامانه، آرایه های متشکل از چند لنز است که به طور خاص برای مطالعه اجرام با درخشندگی سطحی پایین در طول موجهای مرئی طراحی شده است. طراحی، ساخت و راه اندازی این آرایه توسط تیم توسعه فناوری رصدخانه ملی ایران انجام شده است. INOLA در حال حاضر به سه لنز کانن ۴۰۰ میلیمتر که سطوح عدسی‌های آنها با پوشش فوق العاده نانو ساخته شده‌اند مجهز است و دقت اجزای اپتیکی داخلی آن از مرتبه‌ی زیر طول موج مرئی است. طراحی منحصر به فرد آرایه این امکان را فراهم می‌کند تا با کاهش شدید نور پراکنده شده داخل سیستم اپتیکی و همچنین کاهش بازتابهای درونی، ساختارهای بسیار کم نور آشکار شوند. INOLA همچنین می تواند به عنوان ابزار رصدی میدان دید باز به کار گرفته شود و چندین جرم را به طور همزمان رصد کند.
ایستگاه پایش سایت شامل سه بخش می باشد. پایش دید نجومی (Auto_DIMM)، دوربین all sky و ایستگاه هواشناسی. مانیتور دید نجومی با استفاده از یک تلسکوپ اتوماتیک که بر روی یک پایه استوایی نصب شده است مجهز به یک ماسک با دو سوراخ در دهانه ورودی اش است. تلسکوپ بر روی یک برج بلند نصب شده است. این سیستم به صورت خودکار با استفاده از نرم افزار اختصاصی کار می کند و کنترل شرایط محیطی تلسکوپ را بر عهده دارد. سامانه پایش سایت در فاصله ۵۰۰ متری از قله اصلی نصب شده است. داده ها با استفاده از ترکیبی از مایکروویو و شبکه ملی فیبر نوری به یک سرور در تهران داده می شوند. این داده ها بصورت آنلاین از طریق وب سایت رصدخانه ملی قابل دسترسی هستند. سنجش آب و هوا و اندازه گیری دید نجومی به طور منظم انجام می شود. دوربین all sky نیز که در محل دیگری در سایت نصب شده است شرایط آسمان را به طور ۲۴ ساعته رصد می کند.


خدمات قابل ارائه:

با توجه به نیازهای مختلف جامعه علمی ایران طیف گسترده‌ای از اهداف برای رصدخانه ملی در نظر گرفته شده است. از جمله زمینه های علمی قابل بررسی در این رصدخانه عبارتند از: منظومه شمسی، ستاره ها تا خوشه های ستاره ای، سیارات فراخورشیدی، فضای میان ستاره‌ای، کهکشان‌ها و محیط اطراف آن‌ها،‌ گروه‌ها و خوشه‌های کهکشانی، ماده و انرژی تاریک و نجوم دامنه زمانی.


وبسایت یا صفحات مجازی رصدخانه:

برای ورود به وبسایت رصدخانه ملی ایران اینجا را کلیک نمایید.


دسترسی به رصدخانه:

برای دسترسی به مکان رصدخانه بر روی نقشه گوگل مپ اینجا را کلیک نمایید.


تصاویر رصدخانه:


محفظه تلسکوپ


تلسکوپ اصلی رصدخانه


سامانه میدان دید باز INOLA


آدرس کوتاه شده: