چهارشنبه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۳۶ ۱۱۰
چچ
رصد ماهواره های استارلینک

رصد ماهواره های استارلینک

منجمان همواره خواستار آسمانی تاریک، بدور از آلودگی نوری و بدون تداخلات رادیویی با فرکانس های رادیویی نجومی هستند چراکه چنین آسمانی، درک ما را از جهانی که درآن زندگی می کنیم توسعه می دهد. ما هنوز به طور دقیق تأثیرات ناشی از هزاران ماهواره قابل رویت در سرتاسر آسمان شب را درک نکرده ایم. درحقیقت علیرغم اهداف علمی و مطلوب این منظومه های ماهواره ای، تهدیداتی برای جامعه نجوم از سوی آنها وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، سطح این ماهواره ها اغلب از فلزاتی با قابلیت بازتابندگی بالا ساخته شده است و همین امر سبب می شود بازتاب نورخورشید از سطح آنها در ساعاتی پس از غروب آفتاب و پیش از طلوع آن، این اجرام را به صورت نقاط متحرک (با سرعت آهسته) در آسمان شب نمایان سازد. اگرچه بیشتر این بازتاب ها به قدری کم فروغ هستند که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست اما می توانند برای تلسکوپ های نجومی زمین پایه بزرگ با حساسیت بالا، مضر باشند. همچنین حرکت این ماهواره ها در آسمان باعث ثبت رد نور در تصاویر اپتیکی تهیه شده توسط منجمان از آسمان شب می شود. بنابراین بطور کلی منظومه های ماهواره ای میتوانند تهدیدی جدی برای زیرساخت های نجوم رصدی و اکتشافات علمی آینده در حوزه نجوم محسوب شوند. با این وجود، اخیرا تعداد زیادی از این منظومه ها به منظور ارائه خدمات گوناگون ازجمله خدمات ارتباطی به مناطق کم برخوردار یا دور افتاده عمدتا در مدارهای ارتفاع پایین زمین مستقر شده اند.
تا سال 2019، تعداد این ماهواره ها کمتر از 200 عدد بود اما اکنون این تعداد، به سرعت درحال افزایش است. از جمله ماهواره های منظومه ای می توان به سری ماهواره های استارلینک اشاره نمود. ماهواره‌های استارلینک بخشی از برنامه اسپیس‌ایکس برای ایجاد یک سیستم پهنای باند ارزان قیمت به منظور دسترسی جهانی به اینترنت است. اسپیس ایکس تاکنون حدود ۶۰۰ ماهواره استارلینک را به فضا فرستاده که در مدار زمین قرار گرفته‌اند. 13 شهریورماه 1399، دوازدهمین سری پرتاب ماهواره‌های استارلینک به فضا بود. درنظر است تعداد 12 هزار ماهواره استارلینک در آینده در مدار قرار گیرند.
در ویدیوی زیر می توانید ماهواره های استارلینک سری L9 را که توسط رصدخانه پایش اجرام نزدیک به زمین متعلق به سازمان فضایی ایران در تاریخ 27 مردادماه 1399 به ثبت رسیده است، مشاهده نمایید.آدرس کوتاه شده:
پربازدیدترین مطالب مطالب