یکشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۵۳ ۴۶۵
چچ
پایش اجرام فضایی

پایش اجرام فضایی

اجرام نزدیک زمین(Near Earth Objects) اجرام نجومی هستندکه مدار آنها از نزدیکی مدار زمین می گذرد. بیشتر آنها دنباله دار ها یا سیارکهایی هستند که تحت تاثیر گرانش خورشید و دیگر سیارات به همسایگی زمین رسیده اند. رصد و تعیین دقیق مدار این اجرام از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

اجرام فضایی بنابر موقعیت قرارگیری در فضا و برحسب تحت تاثیر بودن جاذبه زمین یا سایر اجرام، نیازمند مطالعه، شناسایی و ردیابی بوده و می بایست تحت مدلها و پارامترهای خاص ریاضی، مهندسی و نجومی قرار گیرند. اجرام نزدیک زمین(Near Earth Objects) اجرام نجومی هستند که مدار آنها از نزدیکی مدار زمین می گذرد. بیشتر آنها دنباله دارها یا سیارکهایی هستند که تحت تاثیر گرانش خورشید و دیگر سیارات به همسایگی زمین رسیده اند. رصد و تعیین دقیق مدار این اجرام از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. علاوه ­براین مطالعه NEO ها اطلاعات مفیدی در مورد دیگر سیارات منظومه شمسی در اختیار ما قرار می دهند.

سازمان فضایی ایران با هدف ایجاد و توسعه زیرساخت­های رصدی در این حوزه در قالب یک همکاری بین­ المللی با سازمان همکاری­های فضایی آسیا و اقیانوسیه (APSCO) در سال 1389 اقدام به عضویت در پروژه بین المللی پایش اپتیکی زمین پایه پسماندهای فضایی زمین (APOSOS) نموده است. این پروژه با هدف ایجاد شبکه پایش اپتیکی اجرام فضایی بین کشورهای عضو شامل ایران، چین، ترکیه، مغولستان، پاکستان، پرو، بنگلادش، اندونزی و تایلند در حال اجرا می­ باشد. در حال حاضر رصدخانه اپوسوس با کلیه زیرساخت­های مورد نیاز در اراضی سازمان فضایی ایران-مرکز ماهدشت ساخته شده و از بهمن ماه 1395 درحال بهره ­برداری می ­باشد.

  • پسماندهای فضایی
  • اجرام نزدیک به زمین
  • بروزرسانی اطلاعات مداری
  • رصدخانه های پایش اپتیکی اجرام فضایی آسیا و اقیانوسیه


آدرس کوتاه شده:
پربازدیدترین مطالب مطالب