شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۲:۲۰ ۱۲۸
چچ

عکاسی از خورشیدگرفتگی

عکاسی از خورشیدگرفتگی


آنچه در فایل ویدیویی می شنوید:

یکی از فعالیت‌های منجمان آماتور و حرفه‌ای عکاسی از خورشیدگرفتگی است که هم جنبه زیبایی‌شناسی و هم جنبه‌ی علمی دارد. از دید علمی، عکاسی از خورشیدگرفتگی اطلاعات ارزشمندی در مورد تاج خورشید به ما ارائه می‌دهد. حتی تأیید نظریه نسبیت عام انیشتین با عکاسی از کسوف سال 1919 توسط ادینگتون انجام شد.
از جنبه‌ی زیبایی‌شناسی خورشیدگرفتگی هدف بسیاری از عکاسان است. در گرفت کامل با نمایان شدن تاج خورشید و طرح‌هایی که توسط شراره‌ها به وجود می‌آیند امکان ثبت تصاویری زیبا فراهم می‌شود. از دید دیگر می توان با عکاسی میدان دید باز و قرار دادن خورشیدگرفتگی کنار مناظر طبیعی و تاریخی و یا به تصویر کشیدن جمعیت مشتاق به رصد این پدیده تصاویری جذاب خلق کرد.
برای عکاسی از مراحل کسوف از تلسکوپ‌های خورشیدی استفاده می‌شود. درصورتی‌که تلسکوپ خورشیدی در دسترس نیست می‌توان با قرار دادن فیلتر خورشید مقابل لنزهای تله و یا تلسکوپ‌های عادی به رصد یا عکاسی از خورشید اقدام کرد. حتما به این نکته توجه کنید که هیچ‌گاه نباید بدون فیلتر مخصوص خورشید از پشت تلسکوپ یا از ویزور دوربین به خورشید نگاه کنید. حتی خورشید در حال گرفت هم بسیار برای چشم خطرناک است.
البته در صورت گرفت کامل خورشید و زمانی که هیچ پرتویی از خورشید به ما نمی‌رسد می‌توان بدون فیلتر به خورشید نگاه کرد. باید توجه کرد که پیش از پایان گرفتگی کامل خورشید دوباره از فیلتر استفاده شود.
روش دیگر عکاسی از خورشید به‌صورت غیرمستقیم است. در این روش از تصویر خورشید که از یک منفذ باریک عبور می‌کند عکاسی می‌شود.

آدرس کوتاه شده: