چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ۰۰:۰۰ ۱۲۶
چچ

عناوین و خلاصه سخنرانی ها

سخنران: دکتر سهراب راهوار
عنوان سخنرانی : روش های آشکار سازی سیارات فراخورشیدی
چکیده: در این جلسه، ابتدا تاریخچه آشکار سازی سیارات فراخورشیدی مرور خواهد شد. به دنبال آن روش های متعارف آشکار سازی سیارات فراخورشیدی  و اهداف جامعه علمی از جمع داده های مربوط به سیارات فراخورشیدی بررسی خواهد شد. در نهایت امکان انجام این نوع پروژه ها با استفاده از دوربین های با زاویه ی دید باز در ایران معرفی خواهد شد. 

سخنران: دکتر نعمت الله ریاضی
عنوان سخنرانیمطالعه آماری داده های سیارات فراخورشیدی
چکیدهدر این سخنرانی نتایج بررسی پارامترهای 1958 مجموعه سیاره فراخورشیدی و بررسی آماری پارامترهای آنان ارائه خواهد شد. برای این منظور اطلاعات این سیارات و ستاره های میزبان آنان از یک کاتالوگ شامل اطلاعات فیزیکی‏، پارامترهای مداری، روش های کشف استخراج و همبستگی بین پارامترهای آنها بررسی شده است. پارامترهای مورد نظر عبارت بودند از 1- جرم سیاره و مدار آن 2- خروج از مرکزیت مدار و نیم قطر اطول مدار 3- جرم سیاره و نیم قطر اطول مدار 4- جرم سیاره و تناوب مداری 5- شعاع ستاره میزبان و دوره تناوب مداری سیاره 6- شعاع مداری سیاره و دوره تناوب مداری 7- شعاع سیاره و شعاع ستاره میزبان آن که به نظر درجات خفیفی از همبستگی بین آنها وجود دارد ولی در این مورد به رابطه محکم و قطعی نرسیدیم. نتایج بدست آمده نشان می دهد که دو گروه (و در بعضی مواقع سه گروه) از سیارات سنگی و گازی (غول) وجود دارد.

سخنران: دکتر نادر حقیقی پور
عنوان سخنرانی: فرآیند شکل گیری سیارات فراخورشیدی
چکیده: کشف سیارات فراخورشیدی بدون شک یکی از پیروزی های فیزیک مدرن است. این سیارات نه تنها ثابت کرده اند که منظومه شمسی ما منحصربه‌فرد نیست بلکه ویژگی های فیزیکی متنوع آنها، منجمان را با چالش ها بسیار زیادی مواجه کرده است. یکی از بزرگترین شگفتی ها، آشکارسازی سیارات زمین مانند با جرم و اندازه ای شبیه به زمین است. تعدادی زیادی از این سیارات در کمربند حیات و محدوده زیست پذیری ستاره مادر خود قرار دارند. دانستن نحوه شکل گیری و تحول این اجرام بسیار ضروری است، زیرا این اجرام بطور بالقوه می توانند زیست پذیر باشند. در این سخنرانی مروری خواهیم داشت بر نحوه شکل گیری سیارات زیست پذیر و سپس بحث را به سایر سیستم های سیاره ای تعمیم خواهیم داد.

سخنراندکتر صدیقه سجادیان
عنوان سخنرانیکاربرد ریزهمگرایی گرانشی در آشکارسازی سیارات فراخورشیدی؛‌ چگونگی رصد و نحوه ی تحلیل داده های رصدی
چکیدهریزهمگرایی گرانشی به خم شدن نور یک ستاره‌ی پس‌زمینه در اثر عبور از میدان گرانشی یک جسم سنگین زمینه اطلاق می‌شود. در این نوع همگرایی گرانشی فاصله‌ی جدایی تصاویر آنقدر کوچک است که با تلسکوپ‌های زمینی قابل تشخیص نیست. ریزهمگرایی گرانشی یک روش توانمند و منحصر در آشکارسازی سیّارات فراخورشیدیست که در خارج خط برفی نسبت به ستاره‌ی ‌مادر قرار دارند. در حال حاضر دو گروه مسّاحی‌کنندهOGLE و MOA، این رویدادها را جستجو می‌کنند و تعدادی گروه دنباله‌رو همانند MiNDSTEp رویداد ریز همگرایی گرانشی در حال‌ پیشرفت و سیّاره‌ای با دقت بیشتری پوشش می‌دهند. همچنین افراد زیادی بر روی تحلیل داده‌های رصدی و بدست آوردن بهترین مدل برای منحنی‌های نوری رصدی کار می‌کنند. در این سمینار ابتدا مختصرأ به بیان نحوه ی رصد این رویدادها می‌پردازیم و سپس تمامی مراحل انجام داده‌کاهی یک رویداد ریزهمگرایی گرانشی شامل کالیبره کردن تصاویر، ساختن یک تصویر مرجع، ... را توضیح می‌دهیم. همچنین نحوه ی بدست آوردن بهترین مدل برای یک منحنی‌ نوری رصدی را توضیح می‌دهیم.  

سخنران: خانم حاجی زاده
عنوان سخنرانی: اخترزیست شناسی روشنگر افق های ناشناخته
چکیده: علوم نوین تکنولوژی های فوق پیشرفته را به همراه می آورند و دربهای جدیدی را بر روی ما می گشایند تا توان "نظاره گر بودن افق های دوردست" را کسب کنیم. تکنولژی های فوق پیشرفته امیدهای تازه ای به ارمغان خواهند آورد، "امید به دستیابی به نادانسته ها". بی شک رشته جدید اخترزیست شناسی یکی از همین علوم نوینی است که ما را قادر خواهد ساخت تا به دانش مربوط به ریزترین ابعاد میکروکلاسیکی و زیر اتمی تا ابعاد کلاسیک و بسیار فراتر از آن، تا دانش مربوط به ابعاد ماکروکلاسیک دست یابیم. دانشی که انتظار می رود ما را قادر سازد به منشا حیات و حیات بیگانه هم دست یابیم. بی شک در دنیای امروز هیچ رشته تحقیقاتی به تنهایی موثر واقع نخواهد شد حتی تخصص های بین رشته ای که حضور متخصصان رشته های مختلف را می طلبد نیز به سختی پاسخگو سوالات ما خواهند بود، ضرورت دنیای امروز علوم همگرایی نظیر اخترزیست شناسی است که محقق به تمامی تخصص های مربوطه در بخش تحقیقاتی خود احاطه پیدا کند. در صحبتی که خواهم داشت پس از مروری بر انتظارات ما از این دانش، اشاره به علومی داریم که در شناخت منشا حیات و احتمال حیات در سیارات دیگر از جمله فراخورشیدی ها به کمک ما می آیند.

سخنران: کورش رکنی 
عنوان سخنرانی: نورسنجی از فراخورشیدی ها با تلسکوپ های سایز متوسط؛ رصد، داده گیری و تحلیل داده ها
چکیده: از زمان کشف سیارات فراخورشیدی تاکنون، پروژه های متعدد رصدی برای جستجو و مطالعه این اجرام تعریف شده است، پروژه هایی با استفاده‌ از تلسکوپ های فضایی و یا تلسکوپ های زمینی بسیار بزرگ و حرفه ای. با این حال همچنان یکی از راه های متداول در آشکارسازی سیارات فراخورشیدی رصد و داده گیری از آنها با استفاده از ابزارهای نه چندان گران قیمت و تلسکوپ های متوسط است. در این روش ستاره میزبان سیاره، رصد می شود و تغییرات نوری ناشی از گردش سیاره به دور ستاره میزبان آشکارسازی می شود که به آن نورسنجی می گویند. در این سخنرانی م
آدرس کوتاه شده:
پربازدیدترین مطالب همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر