چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶ ۰۰:۰۰ ۲۱۴
چچ

تصویر عوارض سطح ماه

تصویر فوق توسط تلسکوپ ۱۶ اینچ اشمیت کاسگرین از ردصخانه سازمان فضایی ایران به ثبت رسیده است. دو عارضه سطح ماه در این تصویر قابل رؤیت است؛ دریای بحران ها و دهانه تیکو

AWT IMAGE

تصویر فوق توسط تلسکوپ ۱۶ اینچ اشمیت کاسگرین از رصدخانه سازمان فضایی ایران به ثبت رسیده است. دو عارضه سطح ماه در این تصویر قابل رؤیت است؛ دریای بحران ها و دهانه تیکو.
در کادر شماره ۱ دریای بحران‌ها (Mare Crisium) یکی از دریاوارهای کره ماه دیده می شود. این دریاوار یک منطقهٔ تاریک در شمال شرقی سمت پیدای ماه است که شکلی بیضی‌وار و اندازه‌ای در حدود اندازهٔ کشور ایرلند دارد. قطر این دریاوار ۶۰۵ کیلومتر و مساحت آن ۱۷۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع است و پیمانهٔ خوبی برای حس کردن دیگر فاصله‌ها در کرهٔ ماه به‌شمار می‌آید. عمر این دریاوار به ۴٫۵۵ تا ۳٫۸۵ میلیارد سال پیش می‌ رسد. کف این دریاوار بسیار صاف و تخت است و حلقه‌ای از زمین‌های لبه‌دار فروریخته دور آن را احاطه کرده‌است. دریای بحران‌ها محل سقوط فضاپیمای بدون سرنشین شوروی به نام لونا ۱۵ بود.
در کادر شماره ۲ یکی از معروفترین عوارض سطح ماه، به نام دهانه تیکو دیده می شود. قطر دهانه جوان تیکو که در نزدیکی قطب جنوب ماه واقع شده در حدود ۸۵ کیلومتر و عمقش ۴.۸ کیلومتر است. در ژانویه ۱۹۶۸، سطح نشین سرویر-۷، در نزدیکی این دهانه فرود آمد.

آدرس کوتاه شده:
پربازدیدترین مطالب رویدادها و اطلاعیه ها