چهارشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۶ ۰۰:۰۰ ۱۳۹
چچ

ارائه خدمات رصدی

خدمات رصدی در رصدخانه مرکز ماهدشت به دو صورت عمومی و تخصصی ارائه می‌گردد؛

خدمات رصدی عمومی: رصدخانه مرکز ماهدشت روزهای دوشنبه هر هفته از ساعت ۹ الی ۱۱ صبح، پذیرای بازدیدهای عمومی اعم از دانش آموزان، معلمان، دانشجویان، انجمن‌ها، مراکز علمی و عموم علاقه‌مندان به این حوزه است. از جمله برنامه‌های ارائه شده در یک بازدید می‌توان به ارائه توضیحاتی در زمینه معرفی نرم‌افزارهای نجومی، نمایش فیلم و عکس نجومی، آشنایی با مفاهیم پایه نجوم و بازدید از رصدخانه به همراه ارائه توضیحاتی از تلسکوپ اصلی مستقر در رصدخانه، رصد خورشید و دیگر اجرام قابل مشاهده در روز با استفاده از تلسکوپ اصلی رصدخانه اشاره نمود. 
 


 
خدمات رصدی تخصصی: هدف این بخش ارائه خدمات علمی و رصدی به جامعه دانشگاهی کشور در چارچوب فعالیت‌های نجوم سازمان فضایی ایران است. درحال حاضر در رصدخانه، برگزاری رصدهای تخصصی و داده‌گیری از اجرام سماوی جهت اجرای پروژه‌های علمی دانشجویان در مقطع تحصیلی کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در قالب پایان نامه و انتشار مقالات به صورت امور جاری انجام می‌شود. خدمات رصدی تخصصی به کاربران به دو صورت حضوری و غیرحضوری صورت می‌گیرد. 
رصد حضوری: در رصد حضوری داده‌های رصدی در حضور پژوهشگر و با نظارت کارشناس رصدخانه اخذ می‌گردد.
رصد غیرحضوری: در این سرویس، داده‌های رصدی مورد نیاز پژوهشگران، بدون نیاز به حضور مستقیم آنها توسط کارشناس رصدخانه اخذ می‌گردد و امکان نظارت بر داده‌گیری تحت بستر وب برای پژوهشگران مهیا شده است. 
آدرس کوتاه شده: